W dzisiejszych czasach konto e-mail bardzo się przydaje, choć niestety często trafia do niego również sporo niechcianych reklam. Dobre skrzynka poradzi sobie jednak ze spamem i nawet go nie zauważymy, ale czasem warto rzucić okiem czy przypadkiem nie trafiły tam wiadomości, na które czekaliśmy. Większość ludzi ma już konto oraz własny adres e-mail, ale znajdą się też tacy, którzy go nie posiadają. Co to jest poczta elektroniczna i jak założyć maila?
Spis treści
Poczta elektroniczna – co to jest?
Poczta elektroniczna, czyli konto e-mail to adres, który pozwala wysyłać oraz odbierać wiadomości e-mail. Do obsługi poczty wystarczy nam w zasadzie sama przeglądarka z dostępem do internetu, choć możemy również wykorzystać do tego specjalne programy. Przeważnie w systemach operacyjnych mamy już zainstalowany jakiś program tego typu, który wystarczy odpowiednio skonfigurować. Dokładna konfiguracja uzależniona jest od tego, gdzie założymy konto e-mail.
Jak założyć maila za darmo
Zakładanie maila jest czynnością bardzo prostą, ale zanim zaczniemy powinniśmy się zastanowić gdzie chcemy to zrobić. Do wyboru mamy wiele serwisów, które na to pozwalają. Poniżej lista posortowana według popularności w Polsce:
- Gmail (Google),
- Wp.pl
- Onet.pl
- O2.pl
- Interia.pl
- Gazeta.pl
- Yahoo.com
Wybór serwisu, który będzie obsługiwał naszą pocztę jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż różnią się one od siebie pod wieloma względami. Różnice dotyczą przede wszystkim pojemności skrzynki pocztowej, częstotliwości wysyłania reklam, możliwości tworzenia aliasów, ale także zabezpieczeń. Gmail oczywiście nie bez powodu jest najpopularniejszą skrzynką pocztową. Od pozostałych wyróżnia go przede wszystkim brak reklam, na których otrzymywanie godzimy się zakładając konto gdzie indziej oraz to, że jedno konto pozwala nam korzystać z wielu serwisów bez konieczności zakładania nowego konta w każdym z nich.
Jak założyć maila na Gmail
Zakładanie maila jest bardzo prostą czynnością i pokażę to na przykładzie poczty elektronicznej Gmail. Jest ona oczywiście darmowa, a jeśli mamy już konto w serwisie Google to nie musimy zakładać kolejnego, gdyż wszystkie usługi od Google są ze sobą powiązane. Jak założyć maila – krok po kroku:
- wchodzimy na stronę: Gmail,
- klikamy „utwórz konto”,
- wpisujemy nasze dane czyli: imię, nazwisko, nazwę użytkownika (będzie to również nasz adres e-mail, który będzie miał postać twoja_nazwa@gmail.com) oraz oczywiście hasło,
- w następnym oknie podajemy: numer telefonu (nie jest wymagany, ale pomoże nam w razie utraty dostępu do konta. Nie jest również widoczny dla innych użytkowników), pomocniczy adres e-mail (także opcjonalny), datę urodzenia oraz płeć,
- w kolejnym kroku musimy wybrać ustawienia personalizacji, zaakceptować politykę prywatności oraz regulamin,
W tym momencie konto e-mail mamy już założone i jest gotowe do użycia.
Jak założyć maila gdzie indziej
Gmail według mnie jest zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną, ale to nie oznacza, że nie możemy skorzystać z innych lub posiadać kilka adresów. Sam proces zakładania poczty nie będzie wprawdzie identyczny, ale bardzo podobny. Opiera się to głównie na podawaniu danych oraz wyboru adresu e-mail z dostępnej puli. Wybrany login oczywiście nie może być zajęty przez kogoś innego.
Jak założyć maila z własną domeną
Ciekawą opcją, zwłaszcza dla firm jest również adres e-mail z własną domeną. Wygląda on zdecydowanie lepiej i przede wszystkim profesjonalniej. Ciężko wyobrazić sobie firmę, której adres kończyłby się na @gmail, @wp.pl itp. Nie oznacza to jednak, że osoby prywatne nie mogą skorzystać z takiej możliwości.
Mając swoją stronę internetową w zasadzie nie ma żadnego problemu, gdyż do ich obsługi musimy mieć wykupioną domenę internetową oraz odpowiedni hosting www, a każdy hostingodawca pozwala bezpłatnie dołączyć pocztę elektroniczną do hostingu. Oczywiście możemy skorzystać z darmowych rozwiązań, które wprawdzie mają swoje wady, ale również pozwalają skorzystać z tej opcji. Załóżmy jednak, że nie mamy własnej strony internetowej, gdyż osoby, które ją posiadają z pewnością już dawno poradziły sobie z tym tematem. Co zatem musimy mieć, aby założyć maila z własną domeną?
- domenę internetową (darmową lub wykupioną),
- hosting www (darmowy lub płatny) lub usługa pocztowa (koszt to najczęściej kilkadziesiąt złotych rocznie),
Domena internetowa to po prostu adres, który może mieć postać np. zarabiajprzez24.pl. Mając taką domenę możemy nie tylko założyć pocztę o takim adresie (np. kontakt[małpa]zarabiajprzez24.pl, ale także wykorzystać ją do stworzenia własnej strony internetowej.
Hosting www to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie pliki niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz poczty elektronicznej.
Krok po kroku
Jeśli mamy już domenę internetową oraz hosting www to możemy przejść do zakładania konta pocztowego. Sam proces będzie wyglądał nieco inaczej, w zależności od wybranego hostingodawcy, ale jako przykład niech posłuży dhosting.
- wchodzimy w zakładkę poczta e-mail,
- klikamy w nowa skrzynka,
- wpisujemy adres skrzynki w wybranej domenie oraz hasło (lub generujemy losowe),
- możemy również podać numer telefonu, który posłuży do ewentualnego odzyskania hasła (nie jest to jednak wymagane) oraz zmienić limity skrzynki oraz poziom AntySpam,
- klikamy w Dodaj skrzynkę.
W zasadzie to tyle, więc możemy już cieszyć się nowym adresem e-mail z własną domeną. Dostęp do niej uzyskamy bezpośrednio przez stronę hostingodawcy (w tym przypadku dhosting) oraz konfigurując odpowiednio program pocztowy.
Jak założyć maila tymczasowego
Ciekawą opcją jest również możliwość skorzystania z maila tymczasowego, więc warto o tym wspomnieć. W zasadzie ciężko mówić tu o jego zakładaniu, gdyż wystarczy wejść na specjalną stronę. Przydaje się on w sytuacjach, gdy chcemy założyć gdzieś konto i musimy podać adres e-mail, a nie planujemy w przyszłości z niego korzystać np. chcemy tylko coś sprawdzić. Zasada działania takiego maila tymczasowego jest bardzo prosta: po wejściu na stronę otrzymujemy od razu gotowy adres e-mail, do którego mamy dostęp (możemy odbierać wiadomości) przez określoną ilość czasu (np. do czasu zamknięcia karty). Dzięki temu nie musimy zakładać nowej poczty elektronicznej, jeśli nie chcemy podawać przy rejestracji swojego głównego adresu.
W internecie znajdziemy wiele stron oferujących taką funkcję np. temp-mail.org, tempmail.com, 10minut.xyz. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę frazę „mail tymczasowy„.
Programy do obsługi poczty elektronicznej
Do każdej poczty elektronicznej mamy dostęp wchodząc bezpośrednio na stronę, na której ją założyliśmy. Ciekawym rozwiązaniem są jednak specjalne programy, które pozwalają odbierać pocztę z od razu z wielu adresów. Dzięki temu mamy dostęp do wszystkich wiadomości w jednym miejscu i nie musimy się logować na wielu stronach. Przydaje się to zwłaszcza, jeśli mamy wiele różnych kont pocztowych.
Popularne programy do przeglądania poczty elektronicznej to:
- Windows Live Mail,
- Outlook Express,
- Mozilla Thunderbird
Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, więc jeśli te nie przypadną nam do gustu to możemy poszukać innych na stronach, na których znajdują się programy do pobrania.
Do czego przyda nam się poczta elektroniczna
Nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach raczej mały odsetek osób pisze sobie maile (zamiast wysyłania listów). Zdecydowanie lepsze w komunikacji międzyludzkiej są różnego rodzaju komunikatory, ale adres e-mail również jest nam w zasadzie niezbędny. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez poczty elektronicznej, gdyż praktycznie każdy serwis, w którym chcemy założyć konto wymaga od nas podania adresu e-mail. Bez tego niestety w internecie będziemy bardzo mocno ograniczeni.
Gdzie macie założoną pocztę elektroniczną? Wystarcza wam jeden adres czy potrzebujecie więcej? Podzielcie się opinią w komentarzu.