Część osób pracujących na etacie w pewnym momencie swojego życia dojrzewa do założenia własnej działalności gospodarczej i zastanawia się jak założyć własną firmę. Jeśli dobry pomysł na firmę jest poparty biznesplanem, który ma realne szanse na powodzenie, a także przyszły przedsiębiorca posiada odpowiednią ilość środków na start, pozostaje przejście formalnej drogi założenia firmy. Rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest wcale trudne, ani szczególnie skomplikowane. Jeśli jest to jednoosobowa własna firma, wystarczy sześć prostych kroków i już można prowadzić swój własny biznes.
Jak założyć firmę – od czego zacząć?
Aby odpowiedzieć na pytanie – jak założyć firmę, należy zacząć od decyzji, jaką formę prawną będzie ona posiadała. Najprostszą formą działalności gospodarczej jest jednoosobowa własna firma, która jednocześnie jest najbardziej powszechnym sposobem prowadzenia działalności. Polega ona na tym, że rejestruje się ją jako działalność osoby fizycznej. W tym przypadku właściciel firmy jest jednocześnie jedyną osobą decyzyjną, a także odpowiada on za wszelkie zobowiązania swoim osobistym majątkiem. Może on pracować sam oraz zatrudniać pracowników.
Krok po kroku
- W pierwszej kolejności należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy wniosek o rejestrację działalności zwany CEIDG w formie papierowej lub online. Wniosek zawiera nazwę firmy, imię i nazwisko zgłaszającego, PESEL oraz NIP, adres zamieszkania oraz siedziby firmy, określenie przedmiotu działalności zgodnie z klasyfikacją PKD, formę opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności, a także dane kontaktowe wnioskodawcy. Wzór wniosku CEIDG wraz z instrukcją wypełnienia jest dostępny w sieci. Jeśli poprawnie wypełnione są powyższe dane, znacznie przyspieszy to rejestrację firmy.
- Niektóre dziedziny działalności wymagają uzyskania stosownych zezwoleń, jak chociażby koncesja na sprzedaż alkoholu. O takie zezwolenia należy ubiegać się w odpowiednich urzędach. Jeśli koncesje danej działalności nie dotyczą, można ten punkt pominąć.
- Odebranie numeru REGON dla firmy – jeśli wcześniej został złożony wniosek CEIDG, ta czynność zostanie dokonana przez właściwy urząd.
- Następnie należy założyć dla firmy rachunek bankowy oraz wyrobić pieczątkę, która będzie używana do sporządzania dokumentów firmowych.
- W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności trzeba udać się do ZUS, aby zgłosić do ubezpieczeń społecznych siebie jako właściciela firmy oraz swoich pracowników, jeśli tacy są zatrudnieni w powstałym przedsiębiorstwie.
- Jeżeli w firmie zatrudnieni są pracownicy istnieje obowiązek zawiadomienia o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy. Zgłoszenie obejmuje informacje o miejscu zatrudnienia, rodzaju działalności oraz o ilości pracowników, a należy go dokonać w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia działalności.Wszystkie powyższe czynności są obowiązkowe, a dotrzymanie ustawowo wyznaczonych terminów jest konieczne. Niestety nie wszystko można załatwić w jednym urzędzie i etapy wymienione w punktach 2, 4, 5 oraz 6 trzeba wykonać udając się osobiście do właściwych miejsc.