Nie ulega wątpliwości, że rachunek firmowy to podstawowe narzędzie, które warunkuje prawidłowe funkcjonowanie każdego dużego przedsiębiorstwa. Konto firmowe ma wiele zalet, ale różnorodność ofert bankowych sprawia, że można wybrać mniej lub bardziej dogodną formę prowadzenia rachunku, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i kosztów ponoszonych na rzecz banku.
Spis treści
Ranking kont firmowych
Czym jest konto firmowe?
Konto firmowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który scalony jest z zarejestrowaną działalnością gospodarczą. Nie trzeba mieć wielkiej firmy, by móc taki rachunek otworzyć. Mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą również mogą założyć konto firmowe. Największym atutem takiego rozwiązania jest rozdzielenie transakcji związanych z prowadzoną działalnością, od tych, które mają charakter prywatnych wydatków. Posiadacze kont firmowych często mogą liczyć na odrębne traktowanie przez bank, ułatwioną drogę do uzyskania kredytu oraz innych udogodnień.
Oprocentowanie na koncie firmowym
Konta firmowe są oprocentowane, co oznacza, że przedsiębiorcy trzymający swoje środki firmowe na takim rachunku, będą otrzymywali odsetki. Należy jednak pamiętać, że odsetki są w Polsce opodatkowane, w ramach tzw. podatku Belki. Podatek od odsetek wynosi 19% zgromadzonego zysku z tego tytułu. W przypadku firm, wpływy z odsetek traktowane są jako dochód przedsiębiorstwa, a zatem podlegają takiemu samemu opodatkowaniu jak pozostałe zyski. Wysokość podatku od naliczanych odsetek będzie zatem równoznaczna z wybraną formą opodatkowania przedsiębiorstwa.
Konto firmowe - na co zwrócić uwagę?
Zostało powiedziane, że rachunki firmowe objęte są oprocentowaniem przechowywanych tam środków. Przeglądając ranking ofert dotyczących założenia i prowadzenia konta firmowego, w pierwszej kolejności powinniśmy zatem zwrócić uwagę na wysokość tego oprocentowania. Oczywiście, im wyższe, tym lepiej dla przyszłego posiadacza rachunku. W większości ofert prowadzenie konta obłożone jest dodatkowymi kosztami. Warto zatem dokonać analizy pod kątem ich wysokości. Niekiedy, można natrafić na ofertę bezpłatnego prowadzenia rachunku firmowego. Dodatkowe koszty mogą być naliczane również od niektórych usług, jak np. przelewy lub wypłaty gotówki. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę są dodatkowe produkty, jakie poszczególna placówka oferuje swoim klientom. Czasami może to być bardziej atrakcyjne oprocentowanie w przypadku zaciągania kredytu, innym razem dysponowania darmowym doradcą finansowym. Przeglądając ranking ofert, warto zatem dokładnie przeanalizować profity płynące z poszczególnych propozycji bankowych.
Zobacz też inne konta bankowe.