Nie dla każdego jest bycie pracownikiem etatowym i wówczas dla takich osób dobrym rozwiązanym jest zostanie freelancerem lub założenie własnej firmy. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma zarówno plusy, jak i minusy. Nie mniej jednak jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z własnym biznesem. Pojawia się zatem pytanie, czy warto założyć działalność gospodarczą, a kiedy niekoniecznie jest to dobry pomysł?
Jednoosobowa działalność gospodarcza – kiedy warto zdecydować się na jej założenie?
W Polsce jest coraz więcej przedsiębiorców, a w celu stania się jednym z nich, wystarczy założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Warto to zrobić w przypadku chęci obniżenia podatku dochodowego. Takim oto sposobem można włączyć wydatki związane z prowadzonej działalności do kosztów uzyskania przychodów. To z kolei wiąże się z obniżeniem dochodu przedsiębiorcy i w rezultacie do redukcji wysokości podatku do zapłacenia. Co więcej, przedsiębiorca może sam wybrać sposób opodatkowania, czyli formę opodatkowania dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.
Na jednoosobową działalność gospodarczą warto również zdecydować się w celu obniżenia składki ZUS. Możliwe jest płacenie stałych składek, niezależnie od uzyskanego dochodu. Poza tym można liczyć także na skorzystanie z preferencyjnej składki ZUS na początkowym etapie prowadzenia swojego biznesu. Możliwe jest także zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT i odliczanie podatku VAT od wszystkich zakupionych rzeczy na potrzeby prowadzonej działalności.
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest świetnym rozwiązaniem w przypadku osób ceniących sobie elastyczny czas pracy. Bycie sobie samemu szefem to możliwość pracowania ile i kiedy się chce. Jest to również okazja do samorealizacji. Praktycznie każdy marzy o tym, aby jego pasja, czyli to co lubi robić, stała się jego źródłem dochodu. Można zatem rozwijać swoje pasje i jednocześnie zarabiać na tym.
Przedsiębiorcy mogą także liczyć na otrzymanie dofinansowania. Założyciele jednoosobowej działalności gospodarczej mają do dyspozycji zarówno dotacje z Urzędu Pracy, jak również dofinansowania z UE.
Nie dla każdego
Czasami nie opłaca się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie warto decydować się na to rozwiązanie, jeśli nie chce się ponosić odpowiedzialności. Prowadząc samodzielnie firmę pod swoim nazwiskiem, trzeba liczyć się z tym, że za wszelkie zobowiązania odpowiada właśnie przedsiębiorca i to całym swoim majątkiem.
Jednoosobowej działalności gospodarczej nie zaleca się otwierać również w przypadku chęci sprzedania firmy w przyszłości. Konieczne jest wówczas zamknięcie jej i rozliczenie. Nie podlega ona również dziedziczeniu, a więc nie może ona stać się zabezpieczeniem na przyszłość dla dzieci.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które nie chcą stracić zgromadzonego już majątku ani też mieszać życia firmowego ze swoim życiem osobistym. Ponadto w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba opłacać składki ZUS nawet w przypadku nieosiągnięcia żadnego przychodu. Jeśli firma jest mała i nie generuje zbyt dużych przychodów, to składki ZUS potrafią być niemałym obciążeniem dla budżetu.