Obecnie wiele osób szuka sposobu na powiększenie swoich oszczędności. Szukając bezpiecznego sposobu ulokowania swoich pieniędzy, wiele osób odkłada je po prostu na konto oszczędnościowe. Pieniądze składowane na tego typu kontach często są słabo oprocentowane, przez co nie można liczyć na większy zysk. Alternatywną stosowaną przez wielu jest inwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne.
Spis treści
Fundusze inwestycyjne – co to?
Tego typu fundusze jest to sposób wspólnego inwestowanie, który polega na tym, że pewien zbiór osób lokuje środki finansowe, które są wpłacone przez danych uczestników funduszu. Uczestnikami tego typu funduszu mogą być osoby indywidualne, różne jednostki prawne takie jak przedsiębiorstwa czy organizacja oraz organizacje, które nie posiadają osobowości prawnej.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Biorąc pod uwagę czynnik prawny, fundusze inwestycyjne można podzielić na zamknięte oraz otwarte. Jeżeli jednak kryterium podziału jest czynnik ekonomiczny, spośród tych funduszy można wyłonić agresywne, bezpieczne oraz mieszane.
Wśród funduszy bezpiecznych można wyróżnić fundusze obligacji, gdzie środki finansowe są inwestowane w obligacje skarbowe i obligacje różnych przedsiębiorstw. Fundusze bezpieczne to również takie, które inwestują na rynku pieniężnym oraz gotówkowym. W tym przypadku środki są inwestowane w różnego rodzaju bankowe papiery wartościowe, bony skarbowe oraz wszelkie krótkoterminowe instrumenty dłużne.
Do funduszy mieszanych zalicza się na przykład fundusze zrównoważonego oraz stabilnego wzrostu. Tego typu fundusze polegają na inwestycji pewnego procentu ulokowanego kapitału w akcje, a reszta jest inwestowana w obligacje. Tego typu zabieg ma na celu redukcję ryzyka w przypadku potencjalnego straty na akcjach.
W przypadku funduszy agresywnych, środki są inwestowane w akcje. Tego typu fundusz jest obarczony największym stopniem ryzyka jednak wzrost kapitału możliwy do uzyskania również jest największy.
Jaki fundusz inwestycyjny wybrać?
Na rynku funduszy inwestycyjnych jest bardzo wiele ofert. Można ich znaleźć ponad 500, co sprawia, że nie jesteśmy w stanie przeanalizować ich wszystkich. Decydując się na konkretne TFI należy przede wszystkim zaznajomić się z konstrukcją funduszy proponowanych uczestnikom oraz zwrócić uwagę na to w jakie papiery fundusz chce inwestować powierzony im kapitał.
Warto zwrócić uwagę na kategorie takie jak FIO oraz FIZ. FIO, są to fundusze, które charakteryzują się nieokreślonym czasem trwania, natomiast FIZ są to fundusze inwestycyjne, które działają przez pewien określony czas. W zależności od celu inwestycji, należy dokonać wyboru rozsądnie. Jeżeli fundusz ma na celu zabezpieczenie przyszłości danego uczestnika, powinien on wybrać opcję pierwszą.
Wybierając TFI trzeba skupić uwagę na strukturze funduszu. Należy przeanalizować czy oferowana proporcja między papierami agresywnymi, a bezpiecznymi odpowiada profilowi inwestycyjnemu uczestnika. Należy również określić jak duże ryzyko jest w stanie zaakceptować uczestnik.
Osoba oczekującą dużych zysków powinna inwestować w fundusze akcyjne lub zrównoważone. Jeżeli fundusz inwestycyjny ma być zabezpieczeniem na przyszłość, powinno się celować w fundusze działające na rynku pieniężnym oraz papierów dłużnych.
Jak inwestować bezpiecznie?
Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Przed wyborem należy sprawdzić czy dane towarzystwo posiada wszelkie zezwolenia. tego typu informacje można z łatwością znaleźć poprzez Komisję Nadzoru Finansowego. Przed wyborem warto również zorganizować spotkanie z niezależnym doradcą finansowym, który może pomóc w doborze funduszy oraz subfunduszy inwestycyjnych zgodnie z możliwościami oraz oczekiwaniami klienta. Co istotne, można poprosić dane towarzystwo o przedstawienie wszelkich historycznych zestawień stóp zwrotu oferowanych funduszy.
Należy również ocenić jak duże ryzyko uczestnik funduszu jest w stanie zaakceptować. Trzeba jednak pamiętać, że oczekiwania wysokiego zwrotu, są związane z dużym ryzykiem.
Trzeba również określić długość czasu inwestycji. Najczęściej minimalny czas, po którym można oczekiwać zwrotu z inwestycji to około 5 lat. Wraz z dłuższym okresem inwestycji, można oczekiwać większego zwrotu z inwestowania. Dłuższy czas inwestycji w pewnym stopniu chroni również pieniądze, ponieważ w przypadku spadków na giełdzie, można oczekiwać, że prędzej czy później straty wyrównają się.
Bardzo ważną cechą każdego uczestnika inwestycji powinno być również trzymanie emocji na wodzy. Pochopne decyzje i chęć szybkiego odrobienia strat mogą być brzemienne w skutkach, a zainwestowany kapitał szybko może całkowicie stopnieć.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest sposobem na powiększenie kapitału. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda, która w krótkim czasie przyniesie horrendalne sumy zysku. Jest to sposób na stopniowe powiększanie kapitału, często stosowany na zabezpieczenie przyszłości.
Jak inaczej zarabiać pieniądze
Pomnażać pieniądze możemy na wiele sposobów, a fundusze inwestycyjne to jedynie jeden z nich. W zależności od tego jak duże ryzyko jesteśmy w stanie podjąć, niektóre inwestycje mogą okazać się dla nas bardziej odpowiednie. Oczywiście w internecie możemy również zarabiać bez wkładu własnego, więc warto przejrzeć również te propozycje.
W co inwestować pieniądze
Pomnażać pieniądze możemy na wiele różnych sposobów, a wybór odpowiedniego zależy tylko i wyłącznie od nas. Musimy przede wszystkim zastanowić się jak dużo pieniędzy chcemy zainwestować i na jak duże ryzyko możemy sobie pozwolić.
Praca w domu i zarabianie przez internet
Jest wiele metod, które pozwalają zarabiać przez internet, a niektóre z nich nie wymagają nawet żadnych dodatkowych umiejętności. W wielu przypadkach wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby zarobić dodatkową gotówkę.
Opinie
Fundusze inwestycyjne nie mają zbyt dobrej opinii w Polsce, choć na świecie są jednym z najpopularniejszych sposobów oszczędzania. Różnią się one oczywiście stopniem ryzyka, ale dla początkujących inwestorów najrozsądniejszym wyjściem będzie inwestowanie w fundusze bezpiecznie. Z czasem, w miarę nabywania doświadczenia można zainteresować się tymi ryzykownymi, choć trzeba liczyć się z możliwością straty wkładu.
Macie jakieś doświadczenia z funduszami inwestycyjnymi? Podzielcie się opinią w komentarzu.