Nowe inwestycje to zupełnie naturalny proces rozwoju każdej firmy, której właścicielowi zależy na udoskonalaniu technologii, optymalizacji kosztów i pomnażaniu zysków. Żeby jednak przedsiębiorstwo mogło się usprawniać, potrzebuje dysponować odpowiednim kapitałem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji, z pomocą przychodzi kredyt dla firm. Sprawdźmy jakie są jego rodzaje oraz czym kierować się wybierając pożyczki dla firm.
Pożyczki i kredyty dla firm
Przeznaczenie, czyli jaki kredyt dla firm?
Banki oferują swoim klientom różne rodzaje kredytów, które cechuje rozmaite przeznaczenie. Kiedy zamierzamy zaciągnąć kredyt dla firmy, musimy najpierw wybrać jego rodzaj, a zatem określić i opisać cel, na jaki środki mają być wydane. W przypadku firm, najbardziej popularną formą pożyczki bankowej jest kredyt obrotowy. Jest on przeznaczony na finansowanie bieżących wydatków związanych z funkcjonowaniem firmy, jak np. zakup środków do produkcji czy opłacenie aktualnego rachunku. W przypadku chęci rozbudowy firmy o nieruchomości, np. nowy magazyn lub biuro, należy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Kredyt pomostowy okaże się pomocny w przypadku inwestycji, które uzyskały dotację, ale środki z niej jeszcze nie wpłynęły. Z kolei kredyt płatniczy przeznaczony jest na pokrycie krótkoterminowych zobowiązań finansowych, które zapewnią płynność firmie.
Na co zwracać uwagę wybierając kredyt dla firm
Konkurencja na rynku kredytowym jest ogromna. Klient może wręcz przebierać w rozmaitych ofertach, które kuszą różnorodnymi promocjami i zaletami. Najważniejszy aspekt to oczywiście oprocentowanie pożyczki. Im wyższe, tym więcej pieniędzy będziemy musieli spłacić bankowi (powyżej kwoty pożyczonej). Warto zatem szukać ofert z najbardziej korzystnym oprocentowaniem, choć często niższy poziom prowizji nie musi oznaczać korzystniejszej umowy. Atrakcyjność pożyczki to nie tylko oprocentowanie, więc warto sprawdzić pozostałe warunki umowy. Na ostateczny koszt wpływają także inne, tzw. dodatkowe opłaty. Mogą one mieć rozmaity charakter, ale jednym z najczęściej pojawiających się kosztów jest prowizja za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Warto prześledzić zatem całą tabelę opłat i prowizji. Dla wielu firm może być istotna także kwestia karencji, która okazuje się bardzo ważna w przypadku chwilowych problemów przedsiębiorstwa. Analizie powinna również podlegać kwestia dostępnych form zabezpieczenia zaciąganego kredytu.