Dynamiczne zmiany w modelu pracy, w tym przyspieszone przez pandemię przejście na system hybrydowy i zdalny sprawiły, że rynek freelancerów rozkwita jak nigdy dotąd, a coraz więcej firm decyduje się na zlecanie zadań na zewnątrz organizacji.
Choć wielu przedsiębiorców odkryło już korzyści i wygodę takiej formy współpracy, to wciąż nie brakuje firm, które do tego rozwiązania podchodzą z dystansem i obawą. Czy słusznie?
Spis treści
Rynek freelance na świecie
Zmiany są nieuniknione: już 31,4% pracowników na świecie to freelancerzy, a aż 27,7% Amerykanów przejdzie na pracę zdalną w ciągu nadchodzących lat. To nie wszystko – aż 32% respondentów zadeklarowało, że rozważy rezygnację z pracy, jeśli nie będą mogli wykonywać jej zdalnie. Te trendy nie omijają Europy i Polski – wkrótce podobnie będzie wyglądać nasz rynek.
Jak odnajdą się w tym świecie firmy przyzwyczajone do tradycyjnego modelu pracy, które nie rozpoczęły cyfrowej transformacji? Przedstawicieli niemal wszystkich branż czeka wiele wyzwań, a wypracowanie skutecznego modelu współpracy z freelancerami będzie jednym z nich.
Na co zwracają uwagę zleceniodawcy?
Badania przeprowadzone przez Freelancehunt nie pozostawiają złudzeń – najważniejsza jest nie cena, a jakość. Na opinie zwraca uwagę aż 36,5 % zleceniodawców, na cenę – 23%.
Na kolejnych pozycjach rankingu znalazły się portfolio freelancera (17,6%) oraz rzadziej wymagane CV i dotychczasowe doświadczenie zleceniobiorcy (11,4%).
Profil freelancera powinien budzić nasze zaufanie: portfolio realnych projektów, wiarygodne opinie i recenzje, wyczerpujące informacje „O mnie” – to podstawa. Mając dostęp do tych informacji, jesteśmy w stanie wybrać osobę jak najlepiej dopasowaną do potrzeb konkretnego projektu.
Profil freelancera – jak powinien wyglądać?
Spójrzmy na przykład poniżej: na profilu freelancerki po szybkim przeskanowaniu wzrokiem widzimy ilość zrealizowanych projektów, dostępność oraz ocenę. Od roku jest aktywna na platformie, a jej średnia to 9.7/10. Te informacje pozwalają ocenić, czy mamy do czynienia z wiarygodną osobą.
Dowiadujemy się, w jakich kategoriach specjalizuje się freelancerka – a także jak oceniane są jej umiejętności w każdej z nich. Nie opuszczając serwisu, zobaczymy jej portfolio i również z poziomu marketplace nawiążemy z nią kontakt.
Gdzie szukać freelancerów?
Jedną ze sprawdzonych strategii jest korzystanie z serwisów łączących freelancerów z przedsiębiorcami, czyli tzw. marketplace. Oczywiście, można działać również na własną rękę, ale takie rozwiązanie ma sporo wad: trudno dotrzeć jednocześnie do szerszego grona podwykonawców, a ich profile nie są zweryfikowane.
Szukając zleceniobiorcy samodzielnie konieczne jest opublikowanie ogłoszenia w co najmniej kilku miejscach. Największe wyzwanie to selekcja napływających zgłoszeń – nie mając dostępu do ujednoliconego systemu ocen i opinii trudno porównać oferty między sobą i wybrać najlepszą.
Freelancehunt skupia w jednym miejscu ponad 1 milion zarejestrowanych użytkowników, realizujących ok. 200 tysięcy projektów rocznie. Te liczby czynią portal jednym z liderów rynku freelancerów w Europie i lidera rynku na Ukrainie oraz jedną z największych baz podwykonawców. Wśród ogromnej liczby użytkowników korzystających z portalu znajdziemy również ekspertów wyspecjalizowanych w konkretnych, niszowych branżach i tematach.
Publikując ogłoszenie na portalu pośredniczącym pomiędzy freelancerami a zleceniodawcami, możemy mieć pewność, że trafimy do odpowiednich osób, które z powodzeniem zrealizowały już niejedną współpracę (średnia ocena freelancera na Freelancehunt to 9.64/10). Oszczędzamy czas, pieniądze i minimalizujemy ryzyko nieudanej współpracy.
Współpraca z freelancerami nie musi być dodatkowym, czasochłonnym i męczącym zajęciem, może natomiast stać się efektywnym rozwiązaniem dla każdego biznesu – działanie marketplace takich jak Freelancehunt uprościło nawiązywanie relacji i współpracy na linii podwykonawca – zlecający. Zabezpieczając obie strony i dając im dostęp do szerokiej bazy ofert/freelancerów z powodzeniem udaje się pogodzić interesy obu zainteresowanych grup, by stworzyć przestrzeń dla rozwoju biznesu.
Nigdy nie myślałem, że zleceniodawca będzie zainteresowany czytaniem recenzji. Warto to przemyśleć i dodać do swojego portfolio. Ale ważna jest też cena. Ktoś słyszał o tym Serwisie Freelancehunt?
Doceniłam samą stronę i wygodę freelancehunt. Na stronie freelancera można znaleźć wszystkie potrzebne informacje i od razu zobaczyć portfolio
Freelancehunt ma wielu programistów i projektantów, dla których można zlecić zaprojektowanie i wykonanie strony internetowej lub aplikacji. Potrzebny był również projektant NFT. Znalazłem kilku godnych specjalistów na tym niezależnym portalu.