Nie ulega wątpliwości, że woda jest jednym z najcenniejszych zasobów na tej planecie, ale niestety ludzie wciąż zużywają jej za dużo. Warto zauważyć, że wprowadzając w życie kroki, które pozwolą oszczędzać wodę, nie tylko zadbamy o naszą planetę, ale również o własny portfel. Jak się okazuje, oszczędzanie wody wcale nie jest to takie trudne, choć mało kto przywiązuje do tego większą wagę. Marnotrawstwo wynika głównie z faktu, że ludzie nie przywiązują zbytnio wagi do codziennych czynności. Zatem jak oszczędzać wodę w domu, a co za tym idzie również pieniądze?
Spis treści
Wstęp do oszczędzania wody
Oszczędzanie wody jest jedną z ważniejszych kwestii, jeśli bierzemy się za oszczędzanie pieniędzy. Jakby nie patrzeć, miesięczne rachunki za wodę to dość istotny wydatek w każdym domostwie. Na szczęście jest wiele sposobów, aby zużywać jej mniej. Wystarczy, że zmienimy kilka codziennych nawyków lub sprzętów, a nasz budżet domowy z pewnością ulegnie sporej poprawie.
Jak oszczędzać wodę zmieniając nawyki?
Oszczędzanie wody w domu powinniśmy zacząć od zmiany codziennych nawyków i przywiązywanie większej wagi do wykonywanych czynności. Są to kwestie, które pozwolą oszczędzać wodę bez dodatkowych wydatków, na które nie każdy może sobie od razu pozwolić. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Naprawa nieszczelności
Pierwszą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę biorąc się za oszczędzanie wody jest naprawa wszelkich nieszczelnych kranów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że przez te pojedyncze krople możemy tracić nawet 5000 litrów wody rocznie. Taka liczba już robi wrażenie, więc nie warto odkładać wszelkich napraw na później.
Ponowne wykorzystywanie wody
Bywają sytuację, że wodę możemy wykorzystać ponownie bez wylewania jej np. do podlewania kwiatów. Świetnie do tego nadaje się woda po gotowaniu selera, ziemniaków, ale także ryżu i makaronu, ponieważ zawarte w niej witaminy i minerały przyspieszają ich wzrost. Możemy również wykorzystać wodę po kąpieli w wannie choćby do spłukiwania toalety. Jest wiele sytuacji, w których zamiast wylewać wodę, możemy wykorzystać ją również do innych celów.
Zakręcanie wody podczas mycia zębów
Zakręcanie wody podczas mycia zębów wydaje się sprawą banalną, o której niby każdy wie, ale mało kto pamięta. Warto wyrobić nawyk zakręcania wody nie tylko w sobie, ale również zachęcić do tego innych domowników. Warto wiedzieć, że podczas 3-minutowego mycia zębów marnujemy nawet 15 litrów wody, więc w skali roku są to naprawdę duże ilości. Co więcej, jeśli pomnożymy to przez większą ilość domowników, potencjalne oszczędności będą jeszcze większe.
Uruchamianie tylko pełnej pralki i zmywarki
Pralkę oraz zmywarkę powinniśmy uruchamiać dopiero wtedy, gdy będą pełne. Trzymając się tej zasady możemy sporo zaoszczędzić w porównaniu do ręcznego zmywania i prania. Mając do umycia jedynie kilka talerzy lub ciuchów powinniśmy zaczekać aż uzbiera się ich więcej lub umyć je ręcznie. Warto zauważyć, że czekając aż zmywarka i pralka będą pełne, oszczędzamy również detergenty.
Jak oszczędzać wodę zmieniając sprzęty
Druga kwestia, która pozwala oszczędzać wodę w domu to wymiana sprzętów, które generują niepotrzebne koszty. Wprawdzie poniższe pomysły wymagają już pewnych nakładów finansowych, ale w dłuższej perspektywie czasu zakup na pewno się zwróci. Warto zacząć choćby od tych tańszych, jeśli nie możemy sobie w danej chwili pozwolić na wszystkie.
Wanna zamiast prysznica
Kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą z pewnością są bardzo przyjemne i relaksujące, ale również wymagają dużej ilości wody. Podczas kąpieli w standardowej wannie zużywamy nawet 4 razy więcej wody, jak biorąc szybki prysznic. Rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej przyczynia się do sporych oszczędności, więc zdecydowanie warto rozważyć wymianę.
Zmywarka
Okazuje się, że to wygodne urządzenie do zmywania naczyń jest bardzo ekonomiczne. Nie tylko oszczędza nasze siły i dłonie przed szkodliwym działaniem detergentów, ale w znacznym stopniu oszczędza również wodę i przede wszystkim nasz czas. Zakup zmywarki z pewnością przyczyni się do zmniejszenia rachunków za wodę, jeśli będziemy pamiętać o tym, że powinniśmy włączać ją dopiero wtedy, kiedy jest pełna.
Baterie jednouchwytowe z perlatorem
Będąc na etapie remontowania lub budowania domu warto zwrócić uwagę na montowane baterie. Te z dwoma kurkami przyczyniają się do sporych strat wody, więc najlepszym rozwiązaniem są te jednouchwytowe. Drugą kwestią, która przyczyni się do kolejnych oszczędności jest instalacja perlatora. Jest to urządzenie, które wprowadza do strumienia wody pęcherzyki powietrza. Dzięki temu zyskujemy silniejszy strumień wody przy jednoczesnym mniejszym zużyciu.
Oszczędne spłuczki
Kolejna kwestia, którą powinniśmy rozważyć biorąc się za oszczędzanie wody jest wymiana spłuczki w toalecie na taką z systemem podwójnego spłukiwania. Nie zawsze potrzebujemy kilka litrów do spłukania, więc decydując się na takie rozwiązanie będziemy zużywać wodę adekwatnie do potrzeb.
Podsumowanie
Oszczędzanie wody jest nie tylko dobre dla środowiska, ale również dla naszego portfela, więc powinniśmy przykładać do tego większą wagę. Zwłaszcza, że zmiana większości nawyków nie wprowadzi radykalnych zmian w naszym życiu, a w dłuższej perspektywie czasu pozwoli zaoszczędzić naprawdę znaczne kwoty. Oczywiście woda to jedynie jeden z wielu tematów, na które powinniśmy zwrócić uwagę biorąc się za oszczędzanie pieniędzy.
Oszczędzacie wodę? Może macie jakieś inne pomysły na to? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Ja na przykład gdy odkręcam wodę , czekając na ciepłą, zimną łapię do szaflika i wykorzystuję do podlewania roślin.
Wybór sprzętów domowych ma duże znaczenie, o czym warto też pamiętać, bo jest to decyzja nieodwracalna na kilka kolejnych lat. W przypadku zmywarek trzeba się rozglądać np. za trójkoszowymi (tzw. maxiflex), które pozwalają zmyć naraz więcej naczyń i sztućców. I ekologicznie, i oszczędnie, zwłaszcza w przypadku rodzin.
Niestety większość ludzi po prostu leje wodę i nie zdaje sobie sprawy z jej marnotrawstwa. Kiedy zmywam naczynia zawsze zakręcam wodę po opłukaniu jednego i w trakcie odkładnia go na suszarkę. Tak samo kiedy myjemy ręce, woda nie musi się lać przez cały czas.
Oszczędzanie wody to problem typowo społeczny dużo ludzi się z nim mierzy i uważam ze takie tematy powinny być poruszane częściej a ludzie powinni w końcu otworzyć oczy na to co się w danej chwili dzieje
Woda w budżecie domowym to spory wydatek, a trzeba pamiętać, że ilość użytej wody ma wpływ na kolejny koszt czyli 'KANALIZACJE’. Często o tym nie myślimy i płacimy niepotrzebnie. Warto też zadbać o dobry stan wszystkich urządzeń by nie było wycieków. No i o zakręcaniu zaworu głównego gdy opuszczamy dom na kilka dni.