Zakup złota lokacyjnego może okazać się dobrym sposobem na zabezpieczenie kapitału przed globalnym kryzysem gospodarczym oraz jego następstwami. Historia pokazuje bowiem, że w czasie niepewności na rynkach i okresach rosnącej inflacji, w przeciwieństwie do wielu innych aktywów, złoto zwiększa swoją wartość.
Złoto lokacyjne, zwane inaczej inwestycyjnym, to złote sztabki i monety bulionowe, które służą do inwestowania w fizycznie istniejący kruszec. Wartość takich produktów zależy przede wszystkim od bieżących cen rynkowych złota oraz ilości znajdującego się w nich kruszcu. Mają też tę zaletę, że zgodnie z przepisami prawa stanowią walutę i tym samym nie są obarczone podatkiem VAT. Co więcej, wystarczy, że upłynie co najmniej pół roku od momentu zakupu złota lokacyjnego, a inwestor nie będzie musiał płacić podatku od jego sprzedaży. Co jeszcze warto wiedzieć o złocie przed dokonaniem inwestycji?
Złote sztabki lokacyjne
Złote sztabki lokacyjne są wykonywane z czystego złota próby 999 i mają zwykle wagę od 1 do 1000 gramów. Oznacza to, że zgodnie z aktualnymi cenami kruszcu (stan na sierpień 2020 roku), w zależności od masy sztabki i jej producenta, trzeba za nią zapłacić od około 300 złotych do blisko 250 tysięcy złotych. Jak zatem widać, sztabki złota nie są dostępne wyłącznie dla inwestorów z dużą ilością wolnej gotówki. Faktem jest jednak, że im większa masa i cena sztabki, tym co do zasady niższy jest średni koszt 1 grama kruszcu.
Złote sztabki lokacyjne często są produkowane w wielu, nawet kilkunastu, standardach wagowych, na przykład: 1, 2, 5, 10, 20, 31,1 (1 uncja), 50, 100, 250, 500 i 1000 gramów. Poza tym charakteryzują się rozwiniętym rynkiem i tym samym wysoką płynnością, a to, daje możliwość zawarcia szybkiej transakcji po atrakcyjnej cenie. Ważne jednak, aby kupować sztabki od renomowanych producentów, takich jak Heraeus, Valacambi czy Mennica Polska, a przy tym takie, które są zapakowane w certipacki potwierdzające autentyczność produktu.
Z bogatą ofertą złotych sztabek lokacyjnych można zapoznać się pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/.
A może monety bulionowe?
Drugi rodzaj złota lokacyjnego, monety bulionowe, ważą najczęściej 1/10 lub 1 uncję trojańską (31,1 gramów), ale popularnymi standardami są również: 1/2 oraz 1/4 uncji. Oznacza to, że za najtańszą złotą monetę bulionową trzeba zapłacić nieco ponad trzy razy tyle, ile za najtańszą sztabkę złota.
W porównaniu do złotych sztabek lokacyjnych, monety bulionowe posiadają walory estetyczne, przez co są nieco droższe nawet wówczas, gdy zawierają identyczną ilość kruszcu. Z drugiej strony, każda moneta ma ściśle określone cechy (grubość, średnicę, masę itp.), a przy tym posiada precyzyjnie wykonane grafiki i dodatkowe zabezpieczenia. Wszystko to sprawia, że monety bulionowe bardzo trudno podrobić, a jednocześnie łatwo zweryfikować pod kątem autentyczności.
W praktyce, dobrym rozwiązaniem może okazać się zarówno wybór sztabek złota, jak i monet bulionowych. Decydując się na tę drugą opcję, najlepiej jest jednak postawić na znaną monetę, taką jak południowoafrykański Krugerrand, Amerykański Orzeł, kanadyjski Liść Klonowy, Australijski Kangur czy Wiedeńscy Filharmonicy. Wszystkie te produkty są cenione przez inwestorów, dzięki czemu można je w każdej chwili łatwo odsprzedać.
Czy warto kupić złoto lokacyjne?
W sierpniu 2020 roku rynkowa cena złota przekroczyła 2000 USD i ustanowiła nowy historyczny rekord. Wielu analityków zgodnie twierdzi jednak, że ze względu na widmo ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego oraz masowy dodruk pieniędzy, który może nasilić procesy inflacyjne, w najbliższych latach wartość kruszcu może jeszcze znacznie wzrosnąć. Dlatego mimo ostatnich wzrostów kursu złota, jego zakup wciąż może stanowić atrakcyjną formę inwestycji. Ważne jednak, aby nabyć złoto lokacyjne, czyli przeznaczone stricte do inwestowania monety bulionowe lub sztabki złota. Takie produkty, w przeciwieństwie do kontraktów terminowych czy funduszy typu ETF, pozwalają korzystać ze wszystkich zalet kruszcu.