Z całą pewnością najkorzystniejszą formą zatrudnienia dla pracownika jest umowa o pracę, ale niestety nadal wielu pracodawców oferuje umowę zlecenie. Można się z tym często spotkać w przypadku osób młodych i słabiej wykształconych. Umowa zlecenie wiąże się z tym, że pracownik ma mniej praw i przywilejów. Okazuje się jednak, ze dla wielu osób takie rozwiązanie może być korzystniejsze niż umowa o pracę. Co zatem warto wiedzieć o tego rodzaju umowie cywilnoprawnej i czym ona różni się od umowy o pracę?
Umowa zlecenie a umowa o pracę – jakie są różnice?
Obecnie w Polsce nadal najczęściej zawieraną umową cywilnoprawną jest umowa zlecenie. Chociaż zmieniły się przepisy dotyczące wynagrodzenia, to jednak nadal przedsiębiorcy nie muszą przestrzegać przepisów dotyczących udzielania urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za urlop czy wypłaty wynagrodzenia za okres choroby. Na próżno jest także liczyć na ochronę przed wypowiedzeniem umowy. Co zatem odróżnia umowę zlecenie od umowy o pracę? W przypadku umowy zlecenia wynagrodzenie nie musi być płatne co miesiąc. Ponadto zlecenie może zostać wykonane przez osobę trzecią, a zleceniobiorca nie jest zobowiązany do wykonywania zlecenia w ściśle określonym miejscu ani czasie. Można zatem powiedzieć, że zleceniobiorca nie jest zależny od zleceniodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że niekoniecznie umowa zlecenie musi być odpłatna, a za szkodę wyrządzoną zleceniodawcy/osobie trzeciej w związku z wykonywanym zleceniem zleceniobiorca odpowiada całym swoim majątkiem.
Co ze składkami?
W przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie, pracodawca zobowiązany jest do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. Nie dotyczy to jednak składek społecznych pod warunkiem, ze zleceniobiorca posada inne tytuły do ubezpieczenia. Ich kwota jednak musi być równa czy też wyższa niż minimalna krajowa. Wówczas przedsiębiorąca musi opłacać jedynie składkę zdrowotną. W przypadku zatrudnienia studenta poniżej 26 roku życia, zleceniodawca jest zobowiązany do zgłoszenia go do ubezpieczeń ZUS. Musi dokonać tego w przeciągu siedmiu dni od rozpoczęcia umowy zlecenie, posługując się formularzem zgłoszeniowym ZUS-ZUA. Zleceniodawca musi zgłosić zleceniobiorcę do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne.
Co musi znaleźć się w umowie zlecenie?
W każdej umowie zlecenie muszą zostać ujęte następujące kwestie: określenie stron umowy, opis zlecenia i określenie zakresu współpracy, termin i wynagrodzenie oraz odpowiedzialność.
Spotkałam się nie raz, że ten rodzaj umowy niektórzy wolą bardziej od innej. Ja osobiście byłam dwukrotnie na tej umowie i o ile stawka godzinowa i sama praca były możliwe, to miałam problem z ubezpieczeniem zdrowotnym. U lekarza mój profil wyświetlał się zawsze na czerwono, chociaż pracodawca twierdził coś zupełnie innego, więc trudno powiedzieć czyja to była wina. Miałam z tego powodu trochę kłopotów, a i po zakończeniu pracy nie obyło się też bez problemów i koniec końców jestem negatywnie nastawiona do tego typu umów.