Umowa o dzieło jest bardzo popularną formą rozliczenia, ale nie tylko w przypadku freelancerów. Może ona zostać zawarta nie tylko w formie pisemnej, ale również ustnie czy też drogą elektroniczną. Co zatem warto wiedzieć o umowie o dzieło, zanim zdecydujemy się na taką formę zatrudnienia?
Umowa o dzieło – termin wykonania, rękojmia i roszczenia
Niezwykle istotną kwestią w przypadku umowy o dzieło jest termin wykonania pracy. Jest on zależny od stron umowy i może zostać dowolnie wybrany. Warto wiedzieć, że zamawiający nie ma wpływu na przebieg prac, a wykonawca nie musi mu się podporządkowywać. Oczywiście wykonawca zobligowany jest do stosowania się do wskazówek i zaleceń zamawiającego. To na wykonawcy spoczywa odpowiedzialność za wykonane dzieło i jeśli dzieło zostanie źle wykonane czy też dojdzie do jego uszkodzenia z winy wykonawcy, to on będzie musiał ponieść stosowne konsekwencje z tego tytułu. Jeśli zamawiający otrzyma wadliwe dzieło, to może liczyć na roszczenia z tytułu rękojmi. Oczywiście odpowiedzialność z tytułu rękojmi powstaje dopiero po odbiorze dzieła przez zamawiającego. Roszczenia z kolei są dochodzone przed sądem cywilnym, a na ich dochodzenie nabywca dzieła ma dwa lata. Po upływie tego czasu roszczenia zostają uznane za przedawnione i nabywca dzieła nie może już domagać się rękojmi ani też odszkodowania. Wszystkie te kwestie zostały uregulowane przez kodeks cywilny, z którego treścią warto się w związku z tym dokładnie zapoznać.
Umowa o dzieło, a wysokość wynagrodzenia?
Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia w przypadku umowy o dzieło, to jest ona uzależniona od stron umowy bądź też od wskazanych podstaw do jego określenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas zapłata ustalana jest na podstawie zwykłego, średniego wynagrodzenia za dzieło danego rodzaju. Możliwe jest także ustalenie wysokości wynagrodzenia na podstawie ryczałtu lub kosztorysu. Ostatnia opcja jednak zwykle dotyczy bardziej skomplikowanych prac, w przypadku których posiłkuje się zastawieniem planowanych wydatków i prac.
Kwestia jej wypowiedzenia
Warto wiedzieć, że każdy zamawiający do czasu zakończenia prac nad dziełem ma prawo do odstąpienia od umowy. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością wypłacenia ustalonego wynagrodzenia po odjęciu oczywiście kwoty związanej z niedokończoną częścią dzieła. Niemożliwe jest zatem całkowite anulowanie umowy, ale można zaoszczędzić na tym, co nie zostało jeszcze dokończone przez wykonawcę. Do rozwiązania umowy o dzieło dochodzi także z chwilą śmierci wykonawcy lub na skutek jego niezdolności do pracy.