Ubezpieczenie samochodu OC

Posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności. Wśród nich jest przede wszystkim rejestracja pojazdu, ale także wykupione i aktualne ubezpieczenie OC. To polisa, którą musi posiadać każdy właściciel auta. Kodeks zabrania jeżdżenia samochodem, który nie posiada wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Sprawdźmy, czym jest i jakie są jego najbardziej charakterystyczne aspekty.

Porównywarka ubezpieczeń OC

Samodzielne porównywanie ofert, aby znaleźć dla siebie najtańsze ubezpieczenie OC bywa niestety czasochłonne. Na szczęście w internecie można łatwo i szybko porównać oferty wielu ubezpieczycieli w kilka minut, aby znaleźć te najtańsze. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby przejść do porównywarki oraz kalkulatora OC.

Jak działa porównywarka OC

Porównywarka OC pozwala szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć najtańsze ubezpieczenie. Wystarczy podać wymagane informacje takie jak:

  • rodzaj pojazdu (samochód lub motocykl),
  • rok produkcji samochodu,
  • marka samochodu,
  • od kiedy potrzebne jest ubezpieczenie,
  • zakres ubezpieczenia (OC,AC,ASS,NNW).

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to obowiązkowe świadczenie komunikacyjne, do którego wykupu zobowiązani ustawą są wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych. W praktyce, polisa chroni zarówno osoby będące sprawcą wypadku przed „bankructwem” związanymi z kosztami naprawy auta poszkodowanego, jak i samych poszkodowanych. Jest to ubezpieczenie, dzięki któremu kierowca poszkodowanego pojazdu otrzyma środki na naprawę auta właśnie z polisy OC sprawcy.

W przypadku, kiedy winowajca kolizji nie posiada aktualnego OC, poszkodowany otrzyma odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, któremu sprawca będzie musiał zwrócić pełną kwotę. Warto dodać, że nie będzie to jedyna konsekwencja. Za jazdę autem bez polisy odpowiedzialności cywilnej grożą bowiem wysokie kary.

Ubezpieczenie OC przewiduje również świadczenie na rzecz poszkodowanych osób, nie tylko pojazdu. Jednak to co najważniejsze w przypadku OC, to fakt, że ubezpieczenie to pokrywa jedynie straty osób poszkodowanych, nie przewiduje zaś świadczenia na pokrycie szkody własnej.

Kary za jego brak

Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a poruszanie się autem bez aktualnej polisy zabronione. Zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie nawet w sytuacji, kiedy jest nieużytkowany. Brak ważnego ubezpieczenia OC może skutkować nałożeniem potężnej kary finansowej.

Wysokość kary uzależniona jest od rodzaju zarejestrowanego pojazdu, ilości dni bez ważnego OC oraz minimalnego wynagrodzenia brutto. Kary w 2020 roku prezentują się następująco:

Samochód osobowySamochód ciężarowyJednoślady
Do 3 dni1040 zł1560 zł170 zł
Od 3 do 14 dni2600 zł2900 zł430 zł
Powyżej 14 dni5200 zł7800 zł870 zł

Co wpływa na jego koszt?

Koszt składki ubezpieczeniowej jest bardzo zróżnicowany i zależny od towarzystwa, w którym zamierzamy wykupić świadczenie. Warto zatem dokładnie sprawdzić kalkulator OC i znaleźć najbardziej dogodną ofertę. Ceny są różne, ale wszystkie firmy biorą pod uwagę te same aspekty, które składają się na wysokość stawki. Po prostu w niektórych firmach dany element nie stanowi powodu do zawyżenia opłaty. Podstawowe dane, które wpływają na wysokość ubezpieczenia to:

  • długość posiadania prawa jazda,
  • wiek osoby starającej się o ubezpieczenie,
  • rodzaj samochodu,
  • pojemność i moc silnika auta,
  • przebieg samochodu,
  • wiek oraz stan techniczny auta,
  • inne.

Najważniejsza jednak jest historia kierowcy. W przypadku wieloletniej bezszkodowej jazdy (z własnej winy) towarzystwo przyzna znaczące zniżki.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x