Strona główna » Artykuły sponsorowane » Reklama online i offline – Jak reklamować własną firmę?

Reklama online i offline – Jak reklamować własną firmę?

W dobie stale rozwijającego się internetu i reklam online wiele firm szuka sposobu na zwrócenie uwagi potencjalnych klientów i zachęcenie ich do kontaktu. Nie inaczej jest w przypadku reklamy offline – wciąż wiele przedsiębiorstw uruchamia kampanie reklamowe opierające się na działaniach poza internetem lub łączy obie formy reklamy, tym samym zwiększając swoje szanse na bycie zauważonym. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jakie wyróżniamy formy reklamy online i offline, i którą z nich lepiej wybrać do promowania swojej firmy!

Rodzaje reklamy online

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka w internecie informacji na temat firm i oferowanych przez nie usług lub produktów. To dlatego tak ważne jest, aby prowadząc firmę, zadbać również o swoją obecność w internecie. Utożsamiana z marketingiem internetowym reklama online to obecnie jedna z najskuteczniejszych form promocji przedsiębiorstwa. Jakie więc wyróżniamy formy tejże reklamy i jak reklamować firmę online?

Banery reklamowe online

Banery można ujrzeć na niemalże każdej stronie w internecie. To kwadratowe lub prostokątne pola, które mogą przybierać różne formy – od zwykłej grafiki, przez animację, po kilkunastosekundowy film. Najczęściej banery online zawierają odnośnik przekierowujący zainteresowanego na stronę internetową firmy.

Newsletter

Newsletter to nieodłączna forma tzw. e-mail marketingu, którego celem jest pozyskiwanie klientów. Reklama polega na cyklicznym wysyłaniu do grupy odbiorców e-maili z ciekawą treścią. Zwykle takie reklamy dotyczą sklepów internetowych, jednak coraz więcej przedsiębiorców z innych branż decyduje się na promocję swojej firmy właśnie w taki sposób. Należy pamiętać, że e-maile nie powinny mieć typowo reklamowego charakteru, a zawierać przydatną dla odbiorcy wiedzę i subtelne zachęcenie do odwiedzenia strony internetowej lub kontaktu z firmą.

Google Ads

Reklamy w wyszukiwarce Google to jedne z najskuteczniejszych form promocji w wyszukiwarkach internetowych i poza nimi. Choć użytkownicy wiedzą, że mają do czynienia z reklamą, to jej odpowiednie przygotowanie może skutkować zwiększeniem sprzedaży i pozyskaniem nowych klientów. Podczas kreowania reklamy można ustalić takie aspekty jak słowa kluczowe, na jakie będzie wyświetlana promocja, wysokość stawki za kliknięcie reklamy, czy chociażby obszar geograficzny, w którego obrębie wyświetli się dany produkt lub link do strony.

reklama online

Facebook Ads

Kampania reklamowa w mediach społecznościowych to kolejny skuteczny sposób na promocję firmy. Facebook Ads i Google Ads działają na podobnych zasadach, jednak reklama na Facebooku umożliwia większe doprecyzowanie takich aspektów jak wiek i płeć grupy docelowej, zainteresowania użytkowników, ich wykształcenie, czy miejsce pracy. Ponadto do reklam Facebook można dodać więcej elementów, np. zdjęcia, film, czy rozbudowany opis usługi.

Social media

Promocja firmy to także prowadzenie swoich social mediów. I nie mówimy tu już o ściśle ustalonych kampaniach reklamowych, a o prezentowaniu swojej firmy gronu odbiorców na Facebooku, Instagramie, TikToku czy YouTube. Prowadzenie własnych kanałów społecznościowych pozwala kreować wizerunek firmy i zmniejszyć dystans na linii klient – usługodawca. Warto wówczas zadbać o utworzenie kont firmy w mediach społecznościowych i tworzyć na nich spójne i ciekawe treści.

Rodzaje reklamy offline

Reklama offline to wciąż jeden z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do nowych klientów. Możemy do niej zaliczyć zarówno reklamy wielkoformatowe, jak i plakaty, naklejki, akcesoria, czy zorganizowanie eventu dla określonej grupy odbiorców. Jakie wyróżniamy rodzaje reklam poza internetem i jak promować firmę reklamą offline?

Banery i billboardy

Banery i billboardy reklamowe to formy, które najczęściej można ujrzeć w centrum miasta lub przy ruchliwej drodze. Zwykle reklama przedstawia ciekawą grafikę lub interesującą informację dla potencjalnych klientów. Może to być zareklamowanie nowej usługi, przekazanie podstawowych informacji na temat firmy lub zaprezentowanie w ciekawy sposób produktów przedsiębiorstwa. Podstawą powodzenia tej formy reklamy jest odpowiedni projekt graficzny.

Szeroką ofertę reklam zewnętrznych znajdziesz na sigmadruk.pl.

Citylighty i kasetony reklamowe

Citylighty i kasetony to reklamy świetlne, które doskonale prezentują się zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Zwykle można je ujrzeć przy chodniku lub na budynkach sklepów i usługodawców. Citylighty często montowane są także na przystankach autobusowych, gdzie pełnią funkcję zarówno nocnego oświetlenia, jak i zauważalnej reklamy. Kasetony zaś mogą prezentować w ciekawej formie logo przedsiębiorstwa.

reklama offline

Wizytówki

Wbrew pozorom wizytówki to jedne z ważniejszych elementów marketingu firmy. Podstawą ich skuteczności jest oczywiście odpowiedni projekt i wykonanie. Należy zadbać, aby na kartoniku znalazły się podstawowe informacje na temat firmy, a także umiejętna prezentacja usług przedsiębiorstwa.

Co więcej, ważne jest, aby zadbać o odpowiednią czcionkę i kolorystykę projektu – najlepiej, aby były one powiązane z motywami przewodnimi firmy. Ponadto należy zadbać, aby wizytówki zostały wykonane z dobrych materiałów. Gotowe kartoniki można umieścić w swojej firmie, a także przekazać bliskim znajomym i zaprzyjaźnionym przedsiębiorstwom do rozdania zainteresowanym osobom.

Ulotki

Ulotki to kolejna forma reklamy, w której niezwykle ważny jest odpowiedni projekt graficzny. W przeciwieństwie do wizytówek, na ulotkach można zawrzeć zdecydowanie więcej informacji na temat firmy i jej usług. Warto jednak zadbać, aby były one przekazane w subtelny i niechaotyczny sposób.

Rollupy

Rollup to stojak reklamowy, który składa się z zadrukowanej planszy reklamowej, wysięgnika i kasety, w której chowana jest plansza. Najczęściej rollupy można ujrzeć na różnego rodzaju eventach firmowych i promocyjnych. Na planszy reklamowej można nadrukować dowolny projekt – zwykle przedstawia on najważniejsze usługi przedsiębiorstwa, logo i dane kontaktowe firmy.

Potykacze

Potykacz to tablica reklamowa, składająca się z dwóch części, a po ich rozłożeniu tablica tworzy literę A. Wówczas reklama pokazana jest z obu stron potykacza. Najczęściej tę formę reklamy można ujrzeć na chodniku przed siedzibami firm lub przy drodze, jako dwustronny plakat informacyjny.

Akcesoria

Różnego rodzaju akcesoria to sposób na utrwalanie w pamięci odbiorców podstawowych informacji na temat firmy, jej logo, czy oferowanych usług. Do najczęściej wybieranych akcesoriów należą teczki, długopisy, smycze, kubki, koszulki lub naklejki. W zależności od możliwej do zadrukowania powierzchni, na akcesoriach można zawrzeć kilka podstawowych informacji na temat firmy lub np. charakterystyczne kolory i logo. Najczęściej takie akcesoria zabierane są na eventy promocyjne, gdzie rozdaje się je podczas zabaw, konkursów, czy odwiedzin stoiska przez potencjalnych klientów.

Reklama na samochodzie

Oklejenie samochodu folią z nadrukowaną reklamą to kolejna popularna forma reklamy offline. To doskonały sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, szczególnie gdy przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi w wielu lokalizacjach. Najczęściej taka reklama zawiera ciekawą grafikę, przedstawiającą produkty lub usługi przedsiębiorstwa i podstawowe dane kontaktowe firmy.

Reklama ambientowa

Reklama ambientowa to często marketing bezpośredni, kierowany do ściśle określonej grupy odbiorców. Polega na zaprojektowaniu niestandardowej reklamy, zrozumiałej dla mniejszego grona. To niezwykle skuteczna forma promocji firmy, gdyż osoby z grupy docelowej chętnie chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat przedsiębiorstwa reklamującego się w ten sposób. Podstawą powodzenia tej reklamy jest jej odpowiedni projekt i usytuowanie w chętnie odwiedzanym przez grupę docelową miejscu.

Reklama online czy offline – która jest skuteczniejsza?

Skuteczność konkretnej reklamy zależy w głównej mierze od charakteru przedsiębiorstwa. Niemniej jednak zdecydowanie warto łączyć działania online z reklamą zewnętrzną i offline, co niewątpliwie przyniesie oczekiwane rezultaty. Planując kampanię reklamową Twojej firmy, pamiętaj, że reklama online może być skierowana do szerokiej grupy odbiorców nawet z całego świata, reklamy offline mają zaś charakter głównie lokalny lub nakierowany na odbiór przez precyzyjnie określoną grupę docelową.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x