W celu wybudowania domu konieczne jest posiadanie projektu. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu można cieszyć się domem będącym odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań jego przyszłych użytkowników. Niestety proces projektowania domu jest sporym wyzwaniem i dlatego też w większości przypadków mamy do dyspozycji jedynie dwie możliwości – kupić gotowy projekt domu lub zlecić jego wykonanie od podstaw architektowi. W przypadku drugiej opcji trzeba liczyć się ze znacznie większymi nakładami finansowymi. Jeśli zależy nam na czasie i zaoszczędzeniu pieniędzy, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jeden z kilkuset tysięcy dostępnych projektów katalogowych.
Dlaczego warto kupić gotowy projekt domu?
Wybór projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, którą często podejmuje się raz w życiu. Nikt przecież nie zamieszkuje kilku domów jednocześnie ani też nie stawia co roku nowego budynku. Warto zatem bardzo dobrze określić swoje potrzeby i oczekiwania co do nowego lokum. Poza tym zaleca się postawić na sprawdzonych sprzedawców projektów domów typu kb projekt , którzy pomogą nam znaleźć najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Gotowy projekt domu można kupić w biurach sprzedaży, w pracowniach czy też nawet bezpośrednio od wykwalifikowanych i uprawnionych architektów.
Inną opcją jest zlecenia wykonania projektu architektowi, czyli zdecydowanie się na zakup projektu indywidualnego, jednakże jest to znacznie kosztowniejsze i bardziej czasochłonne rozwiązanie. Gotowe projekty domów są dostępne od ręki i dodatkowo są znacznie tańsze. Pozwala to na redukcję wydatków związanych z budową domu.
W zależności od tego, gdzie zostanie kupiony projekt, można mieć większą lub mniejszą swobodę w przeprojektowaniu kluczowych dla klienta elementów. Tak więc w przypadku projektu katalogowego również można liczyć na pewien zakres adaptacji. Co więcej często praca architekta przy adaptacji jest wliczona w cenę projektu. Z łatwością można zdobyć także opinie innych osób na temat wybranego projektu domu i przed zakupem można obejrzeć jego wizualizację.
Zalety wyboru gotowego projektu
Niezaprzeczalną korzyścią płynącą z wyboru gotowego projektu jest otrzymanie wszystkich aktualnych kosztów materiałów potrzebnych do budowy domu. Do tego zwykle dochodzą jeszcze gotowe zestawienia i kosztorysy z uwzględnieniem poszczególnych etapów budowy. Oferta gotowych projektów jest tak bogata i zróżnicowana, że każdy bezproblemowo znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie trzeba głowić się nad tym, jak przelać swoją wizję w głowie na papier i wymyślać cały układ pomieszczeń z architektem. Co więcej, kupując projekt domu od rzetelnej firmy, można liczyć dodatkowo na otrzymanie sprawdzonej dokumentacji, stworzonej przez różnych projektantów, architektów i budowlańców a nie tylko jednej osoby. Ponadto firmy zajmujące się sprzedażą gotowych projektów oferują bezpłatną pomoc architekta przy podjęciu właściwej decyzji o lokalizacji i rozmieszczeniu budynku. Do tego dochodzą jeszcze darmowe materiały związane z zakupionym projektem, które mogą okazać się bardzo przydane podczas budowania domu.
Według mnie kupienie gotowego planu domu jest absurdalne. Ludzie da rozni i nawet wsrod wielkirgo wachlarzu możliwości trudno znalezc cos, co bedzie pasować. Powinno się A nawet trzeba wedlug mnie konsultowac z architektem, bo zostawienie tak ważnej decyzji gotowcom jest dla mnie nie do pomyślenia. Ja uzgadnialam wszystko z architektem , braliśmy pod uwagę moje preferencje, znaku szczególne i wydaje mi się że tego właśnie brakuje gotowym projektom domów. Owszem, będzie taniej ale nie zdecydowalabym się na to za cenę komfortu mojego i mojej rodziny.
Miałam podgląd do wykonywania projektów domu, ponieważ mój brat się tym zajmuje. I nieraz się przyglądałam i podziwiałam, bo jest to czasochłonne. Nieraz zdążali się marudzący klienci, którzy co chwilę zmieniali koncepcję. Dlatego mając opcję kupienia projektu, chętnie bym skorzystała. A nie raz oglądałam w różnych gazetach. I na prawdę jest z czego wybierać. Mniej latania i formalności.