Pożyczki prywatne to ciekawa alternatywa dla usług banków oraz instytucji pożyczkowych. W odróżnieniu od podmiotów sektora pożyczkowego i kredytowego, prywatni pożyczkodawcy co do zasady zazwyczaj nie sprawdzają żadnych baz dłużników. Pożyczki prywatne najczęściej są również dostępne także dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, a więc na przykład figurujących w rejestrach BIK czy BIG lub mających zajęcie komornicze.
Tak duża elastyczność branży pożyczek prywatnych wynika przede wszystkim z braku regulacji tego sektora. Ten sam czynnik może jednak stanowić istotną przeszkodę już na samym etapie szukania interesującej oferty. Do tego dochodzą również problemy w zakresie weryfikacji rzetelności potencjalnego pożyczkodawcy.
W niniejszym tekście zajmiemy się nieco bliżej każdym z wymienionych powyżej tematów. Przede wszystkim więc postaramy się odpowiedzieć na pytanie pt. pożyczki prywatne – gdzie szukać ofert? Przybliżymy czytelnikowi także metody pozwalające na sprawdzenie prywatnego pożyczkodawcy.
Gdzie szukać ofert pożyczek prywatnych?
Podstawowym a zarazem najczęściej używanym przez klientów narzędziem wyszukiwania jest rzecz jasna Google. Jednocześnie należy jednak zaznaczyć, że szukanie ofert pożyczek prywatnych poprzez wyszukiwarki nie do końca stanowi rozwiązanie godne polecenia. Przede wszystkim, w wyszukiwarkach można natknąć się na sporo ofert pochodzących od nierzetelnych pożyczkodawców.
Znacznie lepszą opcją będzie posługiwanie się w tym zakresie portalami ogłoszeniowymi, gdzie również reklamują się osoby świadczące pożyczki prywatne. Tego rodzaju oferty bez problemu znajdziemy na przykład na popularnym portalu OLX. Inne ciekawe rozwiązanie to Gumtree, gdzie także możemy sporo ogłoszeń pochodzących od prywatnych pożyczkodawców.
Inne możliwości? Oczywiście, platformy oferujące pożyczki prywatne typu peer to peer. W tym wypadku nie mówimy co prawda o pożyczkach prywatnych według ścisłej definicji. Tym niemniej, również w przypadku większość platform tego rodzaju pieniądze będziemy pożyczać od osób prywatnych, nie zaś od firm. Jednym z popularniejszych portali w tym zakresie jest:
Jak to działa? Wystawiamy ogłoszenie zawierające interesującą nas ofertę pożyczki prywatnej (np. chcemy pożyczyć 5000 zł na okres 24 miesięcy). Następnie zaś po prostu czekamy na oferty ze strony pożyczkodawców. Naturalnie, jest to tylko wybrany przykład: platform oferujących społecznościowe pożyczki prywatne jest aktualnie naprawdę sporo.
Na co należy uważać decydując się na pożyczkę prywatną?
Niestety, pożyczki prywatne co do zasady wiążą się z większym ryzykiem, niż korzystanie z usług banków lub instytucji pożyczkowych. Naprawdę warto więc podjąć pewne procedury mające na celu redukcję ryzyka.
Przed podpisaniem umowy, należy wcześniej ją dokładnie przestudiować. Najlepiej również, jeśli pożyczkodawca prześle nam wzór umowy jeszcze przed spotkaniem. W ten sposób już na miejscu będziemy mogli porównać przesłany dokument z dokumentem, który zostanie nam przedstawiony do podpisania.
Dzięki zastosowaniu opisanych powyżej rozwiązań pożyczki prywatne jak najbardziej mogą być bezpieczną alternatywą dla banków lub firm pożyczkowych.
Podsumowanie
- pożyczki prywatne dają szansę nawet zadłużonym, z zajęciem komorniczym oraz wpisanym do rejestrów BIK i KRD
- ofert pożyczek prywatnych najlepiej jest poszukiwać na sprawdzonych portalach ogłoszeniowych lub platformach pożyczek peer to peer