Inwestowanie na giełdzie wymaga od graczy znajomości zasad, jakimi rządzi się rynek papierów wartościowych. Inwestor dokonuje inwestycji, polegających między innymi na zakupie i sprzedaży akcji za pośrednictwem maklerów, składając im odpowiednie, pożądane zlecenia.
Kiedy kupić i sprzedać akcje? Trudno powiedzieć z góry, ale inwestor powinien obrać właściwą dla siebie strategię i postępować konsekwentnie zgodnie z nią podczas dokonywania transakcji. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze strategie inwestowania na giełdzie.
Spis treści
Jaka powinna być idealna strategia inwestowania na giełdzie?
Handel akcjami giełdowymi (więcej: https://www.xtb.com/pl/akcje-kb) wymaga wiedzy, doświadczenia i zdolności do przewidywania tego, jak zachowa się rynek w danym czasie. Nie jest to łatwe. Spekulacyjne granie na akcjach giełdowych obejmuje wykorzystanie pewnych zachowań rynkowych, które pozwalają na osiągnięcie pożądanych zysków w krótkim terminie. W opozycji do spekulacyjnej gry stoi gra z wykorzystaniem długoterminowych strategii inwestowania. Strategie te powinny przynosić pokaźne zyski w zdecydowanie dłuższym terminie niż przy inwestowaniu spekulacyjnym.
Akceptacja poziomu ryzyka
Zanim inwestor opracuje strategię inwestowania w akcje notowane na giełdzie, musi odpowiedzieć sobie na ważne pytanie dotyczące poziomu akceptacji ryzyka. Strategię należy postrzegać jako podejście do rynku i tego, jakie spółki nas interesują. Zupełnie inaczej powinien inwestować gracz, który lubi ryzyko i jest w stanie zaakceptować nawet wysokie straty, a inaczej ten, który woli grę zachowawczą i zadowala się niższymi zyskami.
Należy traktować strategię inwestowania na giełdzie jako podejście systematyczne do zakupu i sprzedaży akcji oraz do wyboru walorów, w które chcemy zainwestować. Strategia powinna być wypadkową wiedzy i doświadczenia inwestora oraz sprawdzonych modeli inwestycyjnych.
Inwestowanie zgodnie z trendem
Popularnym sposobem i strategią inwestowania w akcje jest dokonywanie sprzedaży i zakupu papierów wartościowych konkretnych spółek w trendzie. Polega to na tym, że wyszukujemy na rynku akcje, które w danym czasie mają stabilną wycenę i znajdują się w dobrze rozwiniętych trendach wzrostowych. Najlepiej kupować takie walory w czasie ich korekty, kiedy cena spadnie, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że niebawem wzrośnie, a inwestor zarobi na kupionych w czasie korekcji akcjach.
U podstaw strategii inwestowania w akcje w trendzie leży założenie, że trendy na giełdzie nie odwracają się łatwo i jeśli już są mocno zauważane, będą trwały bardzo długo, nawet po kilka lat. Oczywiście strategia ta musi opierać się na racjonalnych przesłankach, zaczerpniętych np. z analizy technicznej. Najpierw trzeba znaleźć potencjalne akcje do inwestowania, wyznaczyć linię trendu i poczekać, aby korekta sprowadziła cenę walorów do linii trendu.
Inwestor kupuje akcje w korekcie i czeka, aż cena akcji wzrośnie do nowego szczytu w trendzie – wtedy staje przed wyborem: albo zrealizuje zysk natychmiast, albo zatrzyma akcje dłużej, ryzykując, że ich cena może spaść.
Strategia inwestowania w spółki dywidendowe
Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie maklerzy często stosują strategię inwestowania w akcje spółek dywidendowych, czyli strategia poszukiwania spółek na rynku, które regularnie wypłacają dywidendę i z każdym rokiem ją zwiększają. Założenie jest wówczas takie, że skoro spółka jest w stanie dzielić się zyskiem i zwiększać dywidendę, to jej kondycja finansowa musi być dobra, dlatego trend wzrostu cen akcji będzie kontynuowany. Rosnąca dywidenda powinna jednak iść w parze z rosnącymi przychodami spółki.
Strategia inwestowanie w akcje pod wzrost wartości wewnętrznej
Jeśli zignorujemy przesłanki z analizy technicznej i trendy, a za główny kierunek inwestowania weźmiemy wnioski z analizy fundamentalnej, będziemy mogli inwestować w spółki niedowartościowane. Strategia inwestowania w akcje pod wzrost wartości wewnętrznej wymaga sporej wiedzy i dużych nakładów pracy, ale za to możliwe do wypracowania za jej pomocą zyski mogą być imponujące.
Trzeba wiedzieć przy tym, czym są spółki niedowartościowane. To spółki, których wyniki finansowe sugerują, że jej akcje powinny kosztować więcej, niż na to wskazuje ich aktualna cena rynkowa. Można zakładać, że moda na giełdzie się zmieni i ktoś w końcu zauważy niedowartościowaną spółkę, a wycena jej akcji wróci do normy. Zainwestowanie w takie akcje wcześniej jest strategią pozwalającą zarobić na giełdzie. Kiedy gracz stosuje taką strategię powinien trzymać akcje w dyspozycji w swoim portfelu giełdowym tak długo, jak poprawiają się wyniki finansowe danej spółki. Czasem wymaga to wielu miesięcy, a nawet lat.