Strona główna » Artykuły sponsorowane » Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

Podstawowe informacje o kredycie gotówkowym

Jednym z powszechnych rozwiązań, jeśli chodzi o tymczasowe finansowanie, jest wzięcie kredytu gotówkowego. Powody tej sytuacji mogą być różne: część osób będzie potrzebować pieniędzy na remont mieszkania, inni przeznaczą te środki na przyszłoroczny wakacyjny wyjazd. Niezależnie od tego, należy wiedzieć, czym taka pożyczka faktycznie jest, aby w czasie aplikowania o nią uchronić się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

Definicja kredytu gotówkowego

Najprościej ujmując, kredyt gotówkowy jest umową na linii klient-pożyczkodawca, której podstawą jest z góry określona kwota. Sama treść dokumentu zawiera informacje o ostatecznym terminie, w którym należy zwrócić pieniądze, odsetkach i pozostałych opłatach (mowa tu choćby o prowizji).

Banki nie są jedynymi instytucjami, w których można otrzymać kredyt. Istnieją również przedsiębiorstwa zwane parabankami, które posiadają swój kapitał umożliwiający im funkcjonowanie w branży i obsługę konsumentów. Z każdym kolejnym rokiem ilość parabanków w Polsce wzrasta, stąd można mówić o dużej różnorodności rynkowej.

Warto skorzystać z kalkulatora rat kredytu takiego jak na stronie Expander

Jeśli oczekiwana przez pożyczkobiorcę kwota nie przekracza 500 zł, to istnieje możliwość zawarcia jej ustnie. Warto też nadmienić, że można ją spłacić nie tylko za pomocą faktycznych pieniędzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym celu wykorzystać wartościowe przedmioty o dużej wartości i obligacje.

Kwestia prawna

Przejdźmy teraz do kwestii prawnych. Regulacje związane z kredytami gotówkowymi znaleźć można w kodeksie cywilnym. Można tam znaleźć informacje na temat tego, że kwota odsetek nie może przekroczyć czterokrotnej stopy lombardowej, która ustalana jest z ramienia Narodowego Banku Polskiego. Trzeba też wspomnieć o ustawie o kredycie konsumenckim, zawierającej zapisy o:

  • opłatach,
  • prowizjach,
  • odstąpieniu od umowy kredytu,
  • obowiązku informowania klienta o parametrach kredytowych,
  • RRSO.

Każda z tych regulacji jest istotna i dotyczy każdej osoby chcącej ubiegać się o kredyt.

Podsumowanie

Życie może przynieść różne sytuacje i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Grunt to mieć nerwy na wodzy i w razie czego wiedzieć, gdzie można skorzystać z tymczasowej pomocy finansowej. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na kredyt gotówkowy, przeanalizujmy to, czy faktycznie będziemy w stanie bez problemu go spłacić.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x