W dzisiejszych czasach prowadzenie procesów produkcyjnych bez wsparcia informatycznego jest na dobrą sprawę niemożliwe. Coraz więcej przedsiębiorstw zastanawia się również nad wdrożeniem CMMS. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych rozwiązań i poznasz funkcje, które powinny oferować.
System CMMS – co to jest?
Myśląc o teleinformatycznym wsparciu produkcji, zwykle skupiamy się na narzędziach MES (ang. Manufacturing Execution System), czyli systemach realizacji produkcji. Nic w tym dziwnego: dzięki nim możliwe jest kompleksowe monitorowanie procesów związanych z produkcją, w tym również m.in. zdalne zarządzanie maszynami, na co pozwala zaawansowana automatyka przemysłowa.
Ale dla każdego praktyka jasne jest, że skuteczność działań produkcyjnych zależy przede wszystkim od efektywności realizacji zadań związanych z utrzymaniem ruchu. Za ten obszar odpowiada natomiast oprogramowanie CMMS (ang. Computerized Maintenance Management System – skomputeryzowany system zarządzania utrzymaniem ruchu).
Jakie funkcje powinien posiadać CMMS?
Podstawowe zadanie, jakie stawiamy przed CMMS software, jest więc stosunkowo jasne: wspierać wszystkie zadania standardowe realizowane przez zespoły UR. Jak wiadomo, sama lista obowiązków jest długa i potrafi znacząco różnić się pomiędzy zakładami. Rzecz jasna również narzędzia są bardzo zróżnicowane.
Bez wątpienia przed podjęciem decyzji o wdrożeniu warto więc spędzić nieco czasu na porównaniu dostępnych opcji. Poniżej znajdziesz listę kilku kluczowych funkcji systemu CMMS Kotrak, o którym przeczytasz więcej tutaj: https://kotrak.com/pl/oferta/kotrak-cmms/.
Im większa elastyczność i możliwości konfiguracji, tym lepiej. Dzięki nim będziesz w stanie lepiej dostosować systemy do swoich indywidualnych potrzeb.
1.Integrowalność
Nie da się wyobrazić sobie nowoczesnego przedsiębiorstwa bez zróżnicowanych systemów informatycznych wspierających różne obszary działania. CMMS powinien mieć możliwość integrowania się zarówno z samym oprogramowaniem, jak i wykorzystywanymi w zakładzie maszynami i urządzeniami. Dzięki temu zbierzesz komplet danych i zapewnisz płynny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi stanowiskami czy działami.
2.Dostępność i intuicyjność
Idea jest prosta: Twój CMMS software musi być dostępny niemal z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie, tak aby uprawnione osoby mogły w każdej chwili uzyskać kluczowe informacje na temat utrzymania ruchu. Dobry system powinien wobec tego oferować działanie z poziomu przeglądarki, w tym wspierać dostęp mobilny. Intuicyjna obsługa to dodatkowa zaleta, dzięki której można sięgnąć po pełny potencjał systemów.
3.Cyfryzacja danych
Kartoteki poszczególnych urządzeń, procedury, historia zdarzeń i podejmowanych napraw, harmonogramy serwisów, przeglądów i prac modernizacyjnych. Utrzymanie ruchu bazuje na informacjach, które muszą być łatwo dostępne, ale jednocześnie odpowiednio zabezpieczone. CMMS pozwala na osiągnięcie tego celu.
4.Lepsza wymiana danych
Przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami i działami (w tym szczególnie pomiędzy magazynem, działem produkcji i działem utrzymania ruchu) odgrywa kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu zakładu, ale jest na wagę złota szczególnie w przypadku awarii. Wsparcie komunikacji to jeden z podstawowych obszarów, który wspierają systemy CMMS.
5.Elastyczność
Doświadczony wdrożeniowiec będzie w stanie dostosować CMMS do potrzeb Twojej firmy niezależnie od tego, jaka jest skala i profil jej działania, czy z jakich rozwiązań informatycznych i urządzeń korzystasz. Systemy mogą również rozwijać się wraz z zakładem i dostosowywać do zmieniających się okoliczności.