Negocjacje z dłużnikami – jak się do nich dobrze przygotować?

Każdy, kto prowadzi własną firmę wie, że nie wszyscy klienci są uczciwi i słowni. Przypadki, w których nie regulują swoich zobowiązań za zakupione towary lub usługi są niezwykle częste.

Część z nich wynika ze złej woli, część z rzeczywistych problemów dłużnika. Wszystkie jednak wpływają negatywnie na kondycję twojej firmy mogąc nawet doprowadzić do utraty płynności finansowej. Dlatego też tak ważnym jest dochodzenie swoich praw. Często jednak nie wiemy w jaki sposób negocjować z dłużnikami. Tymczasem to wcale nie musi być trudne.

Powstrzymaj emocje

Podejmując negocjacje z dłużnikiem należy być profesjonalnym i opanowanym. Bywa to trudnym wyzwaniem, zwłaszcza gdy widzimy, że dłużnik celowo unika nas i nie przejmuje się problemami ze spłatą. Niemniej jednak, podczas prowadzenia wszystkich negocjacji unikaj emocji, bądź opanowany, nie podnoś głosu oraz nie używaj gróźb. Takie działania nie tylko są nieskuteczne, ale również mogą być niezgodne z prawem.

Przyczyny zadłużenia – warto je poznać

Dopasowanie strategii negocjowania z dłużnikiem powinno zacząć się od poznania przyczyn zadłużenia. Inaczej bowiem warto postępować w przypadku osoby, która ma chwilowe problemy finansowe ale nie uchyla się od odpowiedzialności, inaczej zaś w przypadku dłużnika, który celowo naraził nas na szkody finansowe i unika kontaktu oraz odpowiedzialności.

Czy iść na ustępstwa?

Oczywistym jest, że zależy ci na tym, by dług został spłacony w całości jak najszybciej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli dłużnik uczciwie przedstawia swoje problemy finansowe oraz jest je w stanie udowodnić warto zastanowić się nad pójściem na pewne ustępstwa, np. rozłożenie spłaty zadłużenia na raty. Dłużnik musi być jednak poinformowany, że jeśli nie wywiąże się ze wspólnych ustaleń podejmiesz dalsze kroki.

Poinformuj dłużnika o konsekwencjach

Dłużnik często nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji swojego działania i liczy, że uda mu się przeczekać twoje starania. Nic bardziej mylnego. Poznaj swoje prawa. Możesz przecież wystąpić na drogę sądową, która zakończy się egzekucją długów przez komornika. Co więcej, koszty takiego postępowania będą nawet dwukrotnie wyższe niż zobowiązanie, które ma obecnie dłużnik. Poinformuj go o tym.

Szkolenie może ci pomóc

Jak widzisz, aby prawidłowo nauczyć się negocjować z dłużnikami musisz opanować wiele różnego rodzaju umiejętności. Na szczęście, nie musisz robić tego samodzielnie. Rozwiązaniem są szkolenia przeprowadzane przez doświadczonych profesjonalistów, które pozwalają opanować wszystkie skuteczne techniki negocjacyjne. Więcej na ich temat dowiesz się na stronie https://www.jgt.pl/szkolenia,windykacja-nww.html.

Podsumowując, prowadzenie negocjacji z dłużnikami bywa trudne. Nie wszyscy z nich mają bowiem wolę spłaty swoich zobowiązań a długi często wcale nie są spowodowane trudną sytuacją. Trzeba więc umieć zachować stanowczość i konsekwencję a jednocześnie wiedzieć w jaki sposób możemy pomóc zarówno dłużnikowi jak i sobie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej firmy decydują się na przeszkolenie pracowników, którzy dzięki fachowej wiedzy są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x