Najlepsza lokata bankowa

najlepsza lokata bankowa

Oszczędzanie pieniędzy to współcześnie niekoniecznie wkładanie ich do skarbonki. O wiele korzystniejszą formą będzie z jednej strony zdeponowanie ich w banku. Warto więc wiedzieć jaka jest aktualnie najlepsza lokata bankowa. Z drugiej natomiast zainwestowanie w odpowiednio wybrane formy, takie jak chociażby obligacje, fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe czy oszczędzanie alternatywne polegające na inwestowaniu w kruszce, dzieła sztuki bądź wina.

Jak oszczędzać i pomnażać pieniądze?

Z przytoczonych przykładów jednoznacznie wynika, że możliwości oszczędzania i pomnażania pieniędzy jest bardzo wiele, jednak należy mocno podkreślić, że różnią się one nie tylko formą, ale także stopniem bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że jedną z najpewniejszych opcji jest najlepsza lokata bankowa, ponieważ nawet wówczas, gdyby doszło do upadku banku, jego klienci nie stracą pieniędzy.

Oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy powinno odbywać się systematycznie, bezpiecznie, rozsądnie, cierpliwie, przy jednoczesnym wykazaniu się ogromnym rozeznaniem w temacie. Najpierw trzeba się tym zagadnieniem zainteresować, zapoznać z możliwościami, a następnie podejmować wiążące decyzje.

Ranking lokat / oprocentowanie

Lokata bankowa jako jedna z najbezpieczniejszych form pomnażania pieniędzy

Jeżeli chodzi o rynek finansowy, to jest on na tyle wszechstronny, że w celu oszczędzania i pomnażania pieniędzy można wybrać takie warianty, które w żadnych okolicznościach nie spowodują ani stresowych sytuacji, ani nie przyczynią się do bezustannego poświęcania im uwagi. Oszczędzanie pieniędzy to raczej opcja dla cierpliwych. Nie ma takiej realnej możliwości, żeby dziś zainwestowane pieniądze, przyniosły za tydzień czy miesiąc duży zysk.

Przeciwnie. Przy niskim oprocentowaniu lokaty bankowej może to trwać latami, a co więcej, nigdy nie przyniesie spodziewanych rezultatów, zwłaszcza po zapłaceniu podatku. Z drugiej jednak strony trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy wszystkie zarobione pieniądze są wydawane na bieżące potrzeby.

Jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania oraz inwestowania pieniędzy jest najlepsza lokata bankowa. Zasady funkcjonowania lokat bankowych są od dawna określone i tak naprawdę bardzo proste. Jeżeli dysponujemy środkami finansowymi, które chcielibyśmy w danej chwili odłożyć, wystarczy udać się do banku i poprosić o założenie lokaty bankowej.

Lokata bankowa tak naprawdę jest oprocentowana bardzo nisko, a to jest jednoznaczne z tym, że i zyski z niej są niewielkie. Niektóre lokaty bankowe, i to jest jedna z najlepszych opcji, są oprocentowane 6,5 procent w skali roku, a więc nie można uznać tej wysokości oprocentowania za rewelacyjną.

Pomimo tego, że lokata bankowa nie przynosi oczekiwanych zysków, stanowi jedną z najpewniejszych form pomnażania pieniędzy.

Czy lokata bankowa dla dziecka to dobra forma zabezpieczenia jego przyszłości?

Lokata bankowa dla dziecka może być różnie prowadzona, co jest uzależnione od propozycji konkretnego banku. Systematyczne oszczędzanie zakładają nie tylko banki stacjonarne, ale także inne instytucje. Czy to ma sens? Jak najbardziej, przy równoczesnym założeniu, że okres oszczędzania wyniesie od piętnastu do dwudziestu lat. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że gdy dziecko dorośnie, trzeba będzie – o ile nic się przez ten czas nie zmieni – zapłacić podatek.

Lokata bankowa ma określony czas trwania i albo nie można w ogóle wypłacać tych pieniędzy, albo istnieje możliwość dokonywania wpłat na danej lokacie, w zależności od tego, jaką formę lokaty bankowej wybierzemy. Może ona opiewać nawet na okres dwóch, trzech lat, a po upływie tego czasu otrzymamy odsetki, po potrąceniu dziewiętnastoprocentowego podatku Belki. Pojawiły się propozycje, które są w stanie zachęcić rodziców do systematycznego oszczędzania w celu zabezpieczenia przyszłości dzieci.

Najlepsza lokata bankowa dla dziecka a przykładowe inicjatywy wybranych banków

Jedną z propozycji oszczędzania długoterminowego przedstawił Deutsche Bank. Według niej rodzice powinni zobowiązać się do comiesięcznego wpłacania minimum pięciuset złotych, a w przypadku, gdy rzeczywiście dotrzymają warunków umowy przez dziesięć lat, bank za każdy rok oszczędzania doliczy pięćset złotych premii. Jest to jedna z najnowszych propozycji. Oprocentowanie na tej lokacie bankowej jest zmienne i wynosi około 1,36℅.

Założenie lokaty dla dziecka jest możliwe również w PKO Banku Polskim, jednak zasady oszczędzania są nieco inne. Jest to lokata bankowa, której nazwa brzmi – Kapitał dla Dziecka. Umowa miałaby obowiązywać przez piętnaście lat, a o wysokości wpłacanych kwot decydują rodzice – widełki wynoszą od stu do pięciuset złotych. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn umowa zostanie przerwana, klienci banku nie poniosą żadnych konsekwencji z tego tytułu. Będą mogli wypłacić zarówno zgromadzone oszczędności, jak i skapitalizowane odsetki.

Warto zaznaczyć, że na podobnych lub bardzo zbliżonych zasadach oparły swoje propozycje także inne banki. Nie ulega wątpliwości, że oprocentowanie lokat pozostawia wiele do życzenia, jest bardzo niskie, jednak taka oferta jest lepsza niż żadna.

zobacz też w co inwestować

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *