Strona główna » Artykuły sponsorowane » Lokaty czy konta oszczędnościowe? Gdzie opłaca się lokować zaoszczędzone pieniądze?

Lokaty czy konta oszczędnościowe? Gdzie opłaca się lokować zaoszczędzone pieniądze?

O tym, że warto oszczędzać wie niemal każdy. Życie bywa nieprzewidywalne i trzeba być przygotowanym na niespodziewane wydatki, ale nie tylko. Jak wiadomo każdy kredyt niesie za sobą koszty, a mając odłożoną jakąś sumę pieniędzy, bardzo często można uniknąć niepotrzebnego zadłużania się. Ponadto odłożone pieniądze mogą dodatkowo „pracować”, dzięki czemu nasze oszczędności będą się pomnażać. Gdzie zatem ulokować swoje oszczędności, na specjalnym koncie czy na lokacie?

Jak pomnażać oszczędności?

Czasy, kiedy trzymało się pieniądze w przysłowiowej skarpecie już dawno minęły. Obecnie jesteśmy znacznie bardziej świadomi w kwestii finansów i wielu z nas szuka najkorzystniejszych rozwiązań, które pozwolą nam nie tylko systematycznie oszczędzać, ale także pomnażać posiadane już oszczędności. Do najpopularniejszych sposobów należy zakładanie lokat oraz kont oszczędnościowych. Oba te rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Każdy musi sam wybrać najbardziej korzystną dla siebie strategię oszczędzania. Lokaty i konta oszczędnościowe – czy są opłacalne przeczytasz w serwisie Hotmoney.pl, my postaramy się przedstawić najważniejsze kwestie związane z tymi formami oszczędzania.

Lokata oszczędnościowa – czym jest?

Lokata jest depozytem, który składamy w banku na określony czas. Mogą to być trzy miesiące lub kilka lat, wszystko zależy od tego, jaki produkt bankowy wybierzemy. W tym czasie pieniądze te są dla nas niedostępne, oznacza to, że nie możemy z nich korzystać. W wypadku podjęcia przez nas pieniędzy z lokaty prawdopodobnie stracimy naliczone do tej pory odsetki, jednak nie jest tak zawsze. Większość lokat ma oprocentowanie stałe, zdarza się jednak, że jest ono zmienne.

Zakładając lokatę musimy się liczyć z tym, że nasze oszczędności będą na jakiś czas „zamrożone”.

 
Założenie lokaty jest bezpłatne. W praktyce wygląda to tak, że my jako klienci banku pożyczamy mu pieniądze na określony w umowie czas. Bank obraca tymi pieniędzmi według swoich potrzeb i następnie zwraca nam nasze oszczędności powiększone o ustalony na początku procent. Istnieje wiele różnych rodzajów lokat bankowych, bardzo często banki najlepsze oferty kierują do nowych klientów.

Konto oszczędnościowe, co to takiego?

Konto oszczędnościowe działa na podobnej zasadzie, co zwykłe konto rozliczeniowe, jednak środki na nim zgromadzone podlegają oprocentowaniu, dzięki czemu możemy zarobić. W dodatku posiadając konto oszczędnościowe możemy dowolnie korzystać ze zgromadzonych na nim środków, nie są więc one, tak jak w przypadku lokat, zamrożone. Trzeba jednak bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy, gdyż niektóre konta oszczędnościowe pozwalają nam na podjęcie pieniędzy bezpłatnie tylko raz w miesiącu, a za każdy kolejny przelew musimy zapłacić. Jeśli więc zbyt często będziemy wybierać swoje oszczędności z konta, to prawdopodobnie nic nie zarobimy, a w najgorszym wypadku możemy nawet stracić. Warto również zaznaczyć, że konta oszczędnościowe są oprocentowane zmiennie.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru jednego z opisanych sposobów oszczędzania nie jest proste i zależy od wielu indywidualnych kwestii. Lokaty są zwykle wyżej oprocentowane, dzięki czemu możemy na nich zarobić więcej niż na koncie oszczędnościowym. Z drugiej jednak strony pod uwagę należy wziąć brak dostępu do swoich pieniędzy, co dla wielu osób jest bardzo niekomfortowe. Co ciekawe, zarówno w przypadku lokaty, jak i konta oszczędnościowego możemy spotkać się z ograniczeniami dotyczącymi ilości pieniędzy, które możemy zdeponować przy ich wykorzystaniu. Jeśli posiadamy oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych, to oprocentowanie lokat może się okazać mniejsze niż w przypadku lokaty na 20 tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku kont oszczędnościowych.


Lokata bankowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy posiadamy większą kwotę pieniędzy, np. kilka tysięcy i nie przewidujemy w ciągu najbliższych paru miesięcy wydatków, które mogłyby uszczuplić te oszczędności. Dodatkowo jest to świetna opcja dla osób, które mają problem z oszczędzaniem i dokonują nieprzemyślanych zakupów. Odłożenie pieniędzy na lokatę powstrzyma ich przed wydawaniem. Ponadto lokaty o stałym oprocentowaniu są bezpieczniejsze niż rozwiązania z oprocentowaniem zmiennym, gdyż gwarantują większy zysk.


Rachunek oszczędnościowy powinny wybrać osoby, które chcą oszczędzać systematycznie, co jakiś czas odkładając kolejne sumy pieniędzy. Jak już wspominaliśmy, warto również rozważyć to rozwiązanie, gdy zależy nam na stałym dostępie do swoich środków finansowych. Konto oszczędnościowe jest zatem najbardziej elastyczną formą oszczędzania. Należy jednak szczególną uwagę przyłożyć do tabeli opłat i prowizji, zanim zdecydujemy się na jego otwarcie.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x