Strona główna » Artykuły sponsorowane » Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po zakupie pojazdu!

Kupiłem samochód, co dalej? Sprawdź, co powinieneś zrobić po zakupie pojazdu!

Formalności związane z zakupem auta używanego wcale nie kończą się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Jako nabywca pojazdu musisz pamiętać o dodatkowych czynnościach, które spoczywają na tobie. Sprawdź, gdzie się udać w celu dopełnienia obowiązku związanego z kupnem samochodu.

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to dopiero początek formalności, do dopełnienia których zobowiązany jest nowy właściciel pojazdu. Zaniechanie ich może skutkować konsekwencjami finansowymi, np. za jazdę nieprzerejestrowanym autem czy użytkowanie nieubezpieczonego samochodu.

Zgłoszenie transakcji do urzędu skarbowego

Czy wiesz, że zakup samochodu należy zgłosić w urzędzie skarbowym? Koniecznością jest złożenie wypełnionego formularza PCC-3, który stanowi podstawę do zapłaty należnego podatku.

Zgodnie z przepisami, nabywca auta musi uregulować należność – podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości pojazdu. Dotyczy to jednak wyłącznie tych kupujących, którzy nabyli auto od osoby prywatnej.

Pamiętaj! Chociaż wysokość PCC zależy od ceny samochodu, nie można „sztucznie” zaniżać jego wartości. Urzędnik ma prawo naliczyć podatek – zgodnie z rynkową wartością pojazdu – wówczas, gdy istnieje podejrzenie próby uniknięcia podatku.

Podatek należy uregulować w ciągu 14 dni – licząc od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.

O tym, kto jest zwolniony z obowiązku opłacania PCC, możesz dowiedzieć się z artykułu opublikowanego pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kupilem-samochod-co-dalej.

Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji

Samochód musi być zarejestrowany w oparciu o dane nowego właściciela, dlatego koniecznością jest wizyta w wydziale komunikacji – odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Do urzędu należy zgłosić się z kompletem dokumentów – są to:

  • wniosek o rejestrację samochodu,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dowód potwierdzający własność auta, np. umowa-kupna sprzedaży (ewentualnie faktura VAT),
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • ważna polisa OC.

Należy także dokonać opłaty rejestracyjnej – jej wysokość uzależniona jest m.in. od tego, czy musisz wymienić tablice rejestracyjne. Standardowo wynosi ona 180,50 zł – w przypadku konieczności wymiany tablic, albo 100,50 zł – przy zachowaniu dotychczasowych tablic. Opłata może być wyższa o 1000 zł, jeśli zdecydujesz się na zamówienie indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Pamiętaj! Jeśli dokonujesz przerejestrowania auta w obrębie tego samego powiatu, wówczas możesz zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Do wydziału komunikacji musisz zgłosić się w ciągu 30 dni od momentu nabycia auta. Urząd również na 30 dni na przygotowanie dowodu rejestracyjnego. Do tego czasu będziesz użytkować pojazd w oparciu o pozwolenie czasowe – na okres 30 dni.

Wykupienie ubezpieczenia OC samochodu

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, w ramach którego ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego spowodowanego przez sprawcę.

Warto mieć świadomość, że wykupienie OC zaraz po nabyciu auta nie zawsze jest koniecznością. W większości przypadków poprzedni właściciel sprzedaje pojazd z ubezpieczeniem ważnym jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Dzięki temu nabywca – o ile ma takie życzenie – może skorzystać z polisy albo ją wypowiedzieć.

Jeśli decydujesz się na złożenie wypowiedzenia umowy OC, musisz wykupić nowe ubezpieczenie. To, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na najtańszą ofertę. Dlaczego? Za OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ jest to polisa regulowana stosownymi przepisami. Wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony ani sumy gwarancyjne.

Aby dotrzeć do najtańszego OC, wcale nie musisz samodzielnie zbierać danych. Możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, udostępnionego w serwisie porównywarkowym. Cała czynność sprowadza się do wypełnienia formularza, dzięki czemu – w zaledwie kilkanaście sekund – otrzymasz informację zwrotną do cenach zaproponowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli.

Pamiętaj, że na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nie kończą się formalności związane z nabyciem auta. Musisz udać się do kilku instytucji, aby dopełnić swoje obowiązki w związku ze staniem się właścicielem pojazdu.


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x