Strona główna » Krypto » Litecoin

Litecoin

Litecoin (LTC) to waluta cyfrowa, funkcjonująca w internetowej sieci p2p. Pozwala na realizację natychmiastowych oraz bardzo tanich transakcji pieniężnych. Opiera się na protokole bitcoin i działa w zbliżony do niego sposób. Stanowi zarazem jedną z najstarszych oraz mocno nim zainspirowanych kryptowalut. Czas finalizacji oraz potwierdzeń jest jednak znacznie krótszy, a przechowywanie transakcji bardziej efektywne. Podobnie jak bitcoin, litecoin jest zdecentralizowaną kryptowalutą. Oznacza to, że nie jest zależny od żadnej jednostki centralnej lub administratora, na przykład w postaci banku.

Giełda litecoin

Bitbay giełda


Zonda Global (wcześniej Bitbay) jest polską giełdą kryptowalut działającą na arenie międzynarodowej. Litecoin jest jedną z kryptowalut tu dostępnych. Można więc zarówno sprzedawać je jak i kupować, a sama giełda może posłużyć również jako portfel do przechowywania ltc.

Zbieranie Litecoin

Kryptowalutą można handlować na giełdzie, o której mowa niżej. Oraz zbierać ją w tak zwanych kranikach, gdzie co określoną ilość czasu otrzymujemy część tej kryptowaluty za darmo.

Zobacz kraniki litecoin

Kryptowaluta litecoin

Pierwszy klient opublikowany został 7 października 2011 roku, przez Charlesa Lee. Jego zdaniem, zasadność obecności wielu kryptowalut porównywalna jest do różnorodności na rynku kruszców. Podczas gdy bitcoin uznawany jest za złoto, litecoin może z powodzeniem pełnić taką funkcję, jak srebro. W praktyce bitcoin używany jest do większych transakcji, podczas gdy litecoin usprawnia przede wszystkim obsługę mikropłatności. Obie te kryptowaluty różnią się między sobą również wykorzystywaną techniką kryptograficzną. Nie tylko podnosi to bezpieczeństwo, ale również zmienia sposoby wydobycia monet. W sieci litecoin, blok przetwarzany jest mniej więcej co 2,5 minuty. Tymczasem bitcoin robi to cztery razy wolniej, co ok. 10 minut. Jej twórca uważa, że pozwala to na szybsze uzyskanie potwierdzenia transakcji. Rezerwa dostępnych do wydobycia litecoins ograniczona jest do 84 milionów monet, a każda z nich dzieli się na 100 000 000 jednostek o niższej wartości. Natomiast podaż całkowita sieci bitcoin wynosi 21 milionów monet, co również daje znacznie niższą wartość.

Szyfrowanie litecoin

Przetwarzanie transakcji polega na szyfrowaniu, do którego używany jest algorytm oparty na specjalnym skrypcie. Stanowi on dowód matematyczny wykonywanych działań (proof of work). Skrypt ten wykorzystuje pamięć urządzenia, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku monet generowanych wyłącznie przy użyciu procesora. Na wydajność procesów najbardziej istotny wpływ ma szybkość pamięci, która nie powinna znacząco odbiegać od kart graficznych GPU. To inaczej niż w przypadku bitcoinów, gdzie wykorzystywany jest algorytm SHA-256. Dlatego w większości przypadków, specjalistyczny sprzęt stosowany do eksploatacji bitcoinów nie będzie w stanie wydobyć litecoins, właśnie z powodu odmiennego algorytmu. Łańcuch bloków litecoin może obsługiwać większy wolumen transakcji, a z powodu częstszego wykopywania bloków, sieć nie wymaga modyfikacji oprogramowania. Dostęp do kodu źródłowego jest jawny, więc wszyscy mogą z niego korzystać. Dzięki temu cały projekt stojący za kryptowalutą jest znacznie bardziej przejrzysty oraz wiarygodniejszy. Otwarto-źródłowe oprogramowanie dostępne jest na licencji MIT/X11. Umożliwia ona nie tylko jego uruchamianie, ale także kopiowanie i rozpowszechnianie, w tym również zmodyfikowanych wersji.

Klient litecoin

Aby wydobywać litecoins, konieczne jest pobranie oraz zainstalowanie odpowiedniego klienta. Może on pracować w systemie Windows, Linux lub Max OS X. Po zainstalowaniu programu, na komputer pobrania zostanie sieć bloków litecoin, stanowiąca rejestr wszystkich dotychczasowych transakcji. Im dłużej uruchomiony klient utrzymuje połączenie z siecią, tym częściej może na bieżąco pobierać nowe dane sieci bloków. Samo użytkowanie klienta jest bardzo intuicyjne i stosunkowo proste. Posiada on standardowe funkcje wysyłania monet do innych użytkowników, a także odbierania ich oraz zarządzania dostępnymi adresami. W sekcji dotyczącej transakcji znajduje się również rejestr wszystkich wysłanych oraz odebranych litecoins. Klient obsługuje edytowalną listę adresową i posiada wbudowaną aplikację do generowania monet. Wyposażony jest również we wbudowaną funkcję szyfrowania, dzięki której możliwe jest zabezpieczenie portfela. Wymiana między litecoin, a np. dolarami możliwa jest za pomocą specjalnych giełd internetowych.

Zobacz też inne kryptowaluty


Jeśli podobał Ci się ten wpis, nie zapomnij udostępnić go znajomym w mediach społecznościowych!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoją opinię na ten temat.x