Konto firmowe w banku – co trzeba o nim wiedzieć i jak znaleźć najlepsze?

Właściwie w każdym banku znajdzie się ofertę uruchomienia konta firmowego. Rachunek przeznaczony dla przedsiębiorców jest podobny do osobistego, ale różni się nieco możliwościami, jakie daje właścicielom. Warto więc dowiedzieć się, do czego służy taki ROR i jak wyszukać jego najkorzystniejszą propozycję!

Do czego służy konto firmowe w banku?

Konto firmowe w banku to narzędzie do przechowywania środków należących do przedsiębiorstwa i zarządzania nimi. Specjalny rachunek pozwala firmom na prowadzenie transakcji związanych z ich działalnością gospodarczą, w tym na wykonywanie przelewów do ZUS-u, urzędu skarbowego czy partnerów biznesowych. Dzięki takiej usłudze sklepy mogą wprowadzić do oferty użytkowanie terminala płatniczego.

Każdy przedsiębiorca powinien dysponować kontem firmowym, ponieważ pozwala ono odseparować środki prywatne od biznesowych. Umożliwia również obsługę płatności od klientów czy korzystanie z usług banków przeznaczonych specjalnie dla firm. Są to m.in. opcje kredytowe na rozwój działalności.

Rachunek firmowy służy przedsiębiorcom także do wypłacania wynagrodzeń pracownikom, obsługiwania księgowości i raportowania wydatków czy dokonywania stałych zleceń np. na opłacanie ciągłych należności związanych z wynajmem lokalu lub mediami. Ponadto konto firmowe to jeden z elementów budowania profesjonalnego wizerunku w branży.

Jak znaleźć najlepszą ofertę na konto firmowe?

Kiedy przedsiębiorca szuka najlepszej propozycji dla siebie, musi sprawdzić uwarunkowania ofert w różnych bankach. Najlepiej, jeśli wejdzie na ranking kont firmowych online np. w serwisie MamBiznes.pl. To proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie, które pozwala w szybki sposób zestawić ze sobą opcje z wszystkich kluczowych placówek.

Warto włączyć porównanie 10 kont firmowych dla biznesu (https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-najlepszych-kont-firmowych-dla-nowoczesnego-biznesu-wrzesien-2023-r-8617049.html) i sprawdzić, jakie parametry system wyróżnił przy każdej ofercie. W ten sposób szybko znajdzie się opcję dopasowaną do własnych potrzeb i najkorzystniejszą pod względem finansowym.

Nie trzeba przepłacać za rachunek biznesowy. Na rynku panuje tak wysoka konkurencja, że banki ścigają się w tanich, atrakcyjnych propozycjach.

Dlaczego warto korzystać z porównywarek online? Każdy przedsiębiorca stara się oszczędzać czas, ponieważ wszystkie chwile są ważne do rozwijania swojego biznesu, szczególnie na początku tej ścieżki. Dzięki porównywarkom nie musi jeździć do banków, stać w korkach ani czekać w kolejkach.

Wystarczy do tego jedynie dostęp do internetu i ulubione urządzenie, na którym można uruchomić zestawienie. Z rankingu da się korzystać o dowolnej porze dnia i nocy bez konieczności dopasowywania się do godzin pracy placówki.

Zestawienia prezentują wszystkie najważniejsze elementy ofert, a dodatkowo wysokość premii, jaka jest do pozyskania za spełnienie określonych wymagań. Zazwyczaj da się rozwinąć szczegóły rachunków, które najbardziej zainteresują użytkownika. W ten sposób zapozna się on z wszelkimi danymi na temat, m.in. przelewów zewnętrznych, dostępności do kantoru czy płatności na telefon.

Na co zwrócić uwagę? Kluczowe parametry

To, co głównie interesuje klientów w kwestii konta firmowego, to opłaty, jakie będzie trzeba ponieść za prowadzenie rachunku. Dotyczą one nie tylko samego dysponowania ROR-em, ale i kartą płatniczą. Często placówki proponują promocyjne koszty przez ustalony okres użytkowania np. pierwszy rok. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli chce się korzystać z konkretnej usługi znacznie dłużej.

Opłaty za użytkowanie karty przeważnie można usunąć za pomocą regularnego korzystania z plastiku. Zwykle za narzędzie płatnicze obciążani są jedynie ci przedsiębiorcy, którzy zbyt rzadko dokonują transakcji bezgotówkowych. Trzeba koniecznie zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tego aspektu.

Niektórzy przedsiębiorcy mają potrzebę wykonywania masy przelewów, szczególnie gdy zajmują się produkcją jakichś towarów i np. zakupują surowce niezbędne do prac w firmie. W takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę na cenę przelewów zewnętrznych, a także transakcji natychmiastowych, gdyż te nierzadko się przydają.

Powinno się też zweryfikować opcje, jakie daje bankowość elektroniczna. Liczy się, np. intuicyjność aplikacji i sposobność wykonywania transakcji za pomocą kilku kliknięć.

Dodatkowe parametry, jakie mogą mieć wpływ na decyzję przedsiębiorcy, to opcja przewalutowań w kantorze online. To szczególnie ważne dla osób współpracujących z innymi przedsiębiorstwami ze świata czy tych, które kupują towary z zagranicy. Powinno się sprawdzić jeszcze opłaty za korzystanie z bankomatów.

Bonusy do rachunku firmowego – na co można liczyć?

W rankingach kont firmowych niemal przy każdej ofercie widnieje informacja o wysokości bonusu. Jest to premia, jaką banki wypłacają swoim klientom za dołączenie do grona klientów i spełnienie konkretnych wymagań. W przypadku rachunków firmowych nagrody te wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, ale nie zawsze mają postać gotówki. Zdarzają się np. vouchery.

Przykładowe wymagania do spełnienia, żeby otrzymać środki od banku, to:

  • skorzystanie z usług księgowości online,
  • dokonywanie transakcji kartą płatniczą,
  • użytkowanie terminalu płatniczego,
  • wykonywanie płatności do ZUS-u w aplikacji.

Każdy bank ma własne wymagania względem klientów, więc należy się z nimi zapoznać i ocenić, czy będzie się w stanie je spełnić. Może się okazać, że w niektórych bankach da się sprostać jedynie kilku warunkom, przez co nie otrzyma się oferowanej kwoty maksymalnej.

Konto firmowe – czy da się założyć online?

Większość banków proponuje uruchomienie konta bankowego dla firmy przez internet. Zwykle to bardzo prosty proces, który da się przeprowadzić nawet za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli ktoś chce dopiero wystartować ze swoją jednoosobową działalnością gospodarczą, powinien sprawdzić opcję uruchomienia rachunku razem z JDG. Założenie ROR-u online to spora oszczędność czasu i nowoczesny sposób na dołączenie do grona klientów wybranej placówki.

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x