Firma, która sprzedaje swoje produkty lub usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, lub rolnikom ryczałtowym, co do zasady powinna ewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej. Nie zawsze jednak trzeba ją kupić już na początku działalności. Sprawdź kiedy powinny Cię zainteresować kasy fiskalne!
- Kiedy zainstalować kasy fiskalne?
- Kasy fiskalne a drukarki fiskalne
Obowiązek zakupu i używania kasy fiskalnej szczegółowo regulują odpowiednie ustawy i rozporządzenia. Według nich, jeśli planowana jest sprzedaż na rzecz innych podmiotów niż firmy, kasa fiskalna powinna być zainstalowana już przed pierwszą sprzedażą. Od tej zasady są jednak wyjątki.
Kiedy zainstalować kasy fiskalne?
W rozporządzeniu dotyczącym kas rejestrujących ustawodawca wskazuje kilka przypadków, w których przedsiębiorca może odwlec w czasie zakup kasy fiskalnej. Jednym z nich jest możliwość skorzystania ze zwolnienia do limitu obrotów w wysokości 20 tys. zł w ciągu roku. Oznacza to, że dopiero po przekroczeniu tej kwoty obrotów, przedsiębiorca będzie musiał kupić i zainstalować kasę fiskalną. Jeśli działalność rozpoczyna się w trakcie roku, np. 1 lipca, limit ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu i w tym wypadku będzie wynosił 10 tys. zł. Na zaopatrzenie się w kasy fiskalne z https://www.escsa.pl/Kasy_fiskalne przedsiębiorca ma dwa miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie limitu.
Z kasy można zrezygnować również, jeżeli wszystkie płatności, które wchodziłyby w skład kwoty limitu, zostaną uiszczone przelewem oraz w przypadku tzw. sprzedaży mieszanej. Ten rodzaj sprzedaży występuje w firmach, które świadczą usługi lub oferują produkty zarówno z listy produktów i usług zwolnionych z ewidencjonowania na kasie fiskalnej oraz te, które temu ewidencjonowaniu podlegają. Jeśli sprzedaż zwolniona stanowi ponad 80% całych obrotów firmy, ustawodawca uznaje, że firma ta nie musi w ogóle ewidencjonować przychodów na kasie fiskalnej.
Kasy fiskalne a drukarki fiskalne
Jeśli zachodzi już obowiązek używania kasy fiskalnej, podatnik staje przed kolejną decyzją – kupić kasę, czy jedynie drukarkę fiskalną? W przypadku obu rozwiązań obowiązki są takie same, różni się jedynie sposób użytkowania. Kasy fiskalne są urządzeniami, które działają samodzielnie, natomiast drukarki fiskalne odpowiadają jedynie za wydrukowanie paragonu. Te drugie stanowią zwykle dodatek do komputera, na którym zainstalowano specjalne oprogramowanie, zastępujące kasę fiskalną. Ewidencji dokonuje się więc na komputerze, a sam paragon zostaje wydrukowany na drukarce fiskalnej. Oba rozwiązania mają swoje zalety, a wybór jednego z nich zależy od preferencji przedsiębiorcy.