RRSO to wskaźnik procentowy, o którym słyszymy niemal na każdym kroku. W reklamach telewizyjnych i na ulotkach kredytów różnego typu banki prezentują proponowane przez nie RRSO. Jednak czym jest i jak się go wylicza? Wzór nie jest łatwy i uwzględnia wiele zmiennych, jednak dzięki kalkulatorowi RRSO, jego wyliczenie staje się dużo prostsze.
Czym jest RRSO
Co to znaczy RRSO? To skrót od rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Jednak nawet to rozwinięcie może niewiele mówić laikom w tematach bankowych. Definicja RRSO mówi, że jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Wciąż dość zawile i może nie do końca jasno. Prościej mówiąc, RRSO obejmuje wszystkie koszty, jakie ponosi kredytobiorca, a więc nie tylko oprocentowanie, ale również prowizję i inne koszty dodatkowe.
Wzór na RRSO jest dość skomplikowany i nie jest łatwo z niego skorzystać. Oprócz kosztów kredytu, uwzględnia on również okres kredytowania oraz rodzaj raty, malejącą lub stałą, w ten sposób dając procentowy wskaźnik RRSO. Najłatwiej obliczyć RRSO dzięki specjalnemu kalkulatorowi.
Jak wyliczyć RRSO kredytu
Jak wyliczyć RRSO kredytu? Tak jak już wspomniano, najłatwiejszym sposobem na obliczenie RRSO jest wykorzystanie kalkulatora RRSO online. Jest to wygodne i łatwe w użyciu narzędzie dostępne w sieci. Banki mają obowiązek podać RRSO dla kredytu, który znajduje się w ich ofercie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby go sprawdzić i rozłożyć na czynniki pierwsze. Korzystanie z kalkulatora RRSO jest niezwykle proste. Wystarczy znaleźć odpowiednią stronę internetową (a jest ich naprawdę wiele). Następnie wybrać rodzaj kredytu, dla którego chcemy obliczyć RRSO – gotówkowy, hipoteczny, na samochód bądź też konsolidacyjny. W dalszej kolejności wprowadzamy kwotę kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję, inne dodatkowe koszty oraz rodzaj raty i w ciągu chwili otrzymujemy gotowe wyliczenie. Wskaźnik RRSO sprawdza się znakomicie przy porównywaniu kredytów oferowanych przez różne banki i na różnych zasadach.
Materiał opracowany w współpracy z portalem Bancovo.