RRSO - co to jest?

RRSO - co to jest?

Wybierając odpowiedni kredyt w banku większość ludzi w pierwszej kolejności zwraca uwagę na niskie oprocentowanie. Nie jest to jednak dobra praktyka, choć większość banków wlaśnie to eksponuje w swoich spotach reklamowych. Zdarza się, że oferta kusi klienta bardzo niskim oprocentowaniem, choć rzeczywista kwota do spłaty wychodzi zdecydowanie większa niż przy kredytach z oprocentowaniem wyższym. Biorąc kredyt warto wiedzieć co oznacza RRSO i zwrócić na to uwagę.

RRSO – co to jest?

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona oprócz oprocentowania również wszystkie inne koszty, które ponosi kredytobiorca. Co składa się na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania:

  • nominalne oprocentowanie – procentowa wartość odsetek będących do spłaty po zaciągnięciu kredytu. Przedstawiane jest w skali rocznej,
  • prowizja – jednorazowa prowizja przy wzięciu kredytu,
  • dodatkowe koszty np. ubezpieczenie kredytu.

Porównując oferty różnych banków zawsze zwracaj na to uwagę.

Kalkulator RRSO

Niższe oprocentowanie czy niższe RRSO

Widząc reklamy kredytów czy pożyczek oprocentowanie rzuca się w oczy pierwsze, a rzeczywistą roczną stopę oprocentowania znaleźć można przeważnie gdzieś małym drukiem. Niestety samo oprocentowanie nie oddaje rzeczywistych kosztów, dlatego często nie są tak eksponowane w spotach reklamowych. Kredyty z niskim oprocentowaniem może cechować wysoka prowizja i o ile w przypadku kredytu długoterminowego może to być korzystniejsze rozwiązanie to w przypadku tych krótszych już niekoniecznie.

Korzystając z kalkulatora kredytowego wybierając najlepszą ofertę warto zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do spłaty, RRSO i miesięczną ratę. Oprocentowanie nie jest aż tak istotne jak może się wydawać. W przypadku, krótkiego okresu znaleźć można również oferty, które cechują się zerową rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Mowa tu oczywiście o pożyczkach chwilówkach, które cechuje to, że oddajemy dokładnie tyle ile pożyczyliśmy. Oferta jest oczywiście tylko jednorazowa, ale czasem zachodzi potrzeba by skorzystać. Dlaczego firmy udzielają takiej pożyczki za darmo? Liczą na to, że taki klient kiedyś wróci, a wtedy będzie ona już normalnie oprocentowana.

Masz już wzięty kredyt i zastanawiasz się jak wyglądają rzeczywiste roczne koszty? Poniższy kalkulator RRSO pozwoli Ci to łatwo sprawdzić.

Czy niższa Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania oznacza niższe koszty kredytu?

Niestety nie zawsze tak jest. Dość istotny w tej sytuacji jest również harmonogram spłaty. Dla dwóch kredytów o takich samych parametrach, różniących się jedynie harmonogramem spłaty RRSO może być identyczne, ale całkowita kwota do spłaty już różna. Kredyt spłacany w równych ratach będzie droższy niż ten spłacany w ratach malejących. Dlaczego? W przypadku równych rat część kapitałową spłacamy wolniej, więc bank od początku nalicza odsetki od większej części kapitału pozostałego do spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *