Jak wydać książkę?

Jak wydać książkę?

Napisanie książki może zająć miesiąc albo i 10 lat, ale trzeba jeszcze znaleźć wydawcę, który będzie zainteresowany jej wydaniem lub zrobić to samodzielnie. Najpowszechniejsze są dwie metody wydawania książek: duże wydawnictwo lub samopublikowanie (self publishing). Co zatem wybrać i jak wydać książkę?

Jak wydać książkę samodzielnie – self publishing

Self publishing (Samopublikowanie) nie oznacza, że sam autor książkę składa do druku i drukuje na domowej drukarce, a potem sprzedaje. Jest wiele profesjonalnych wydawnictw zajmujących się takimi autorami. Ale nie za darmo. Podobnie jak w tradycyjnym wydawnictwie i tutaj spisuje się umowę mówiącą ile zarobi autor oraz ile wynosi gaża dla wydawnictwa za wydanie i promocję publikacji. Z tym, że w ramach self publishingu najczęściej wydaje się e-booki. Nie każdemu autorowi to pasuje, ale jest to pierwszy krok do wydania publikacji w formie książkowej, jeśli e-book będzie sprzedawał się dobrze, a jeśli nie to i tak będą to małe straty materialne w porównaniu do kosztów druku całego nakładu książki.

Co zrobić, aby duże wydawnictwo wydało książkę?

Do największych polskich wydawnictw każdego miesiąca trafia setki książek napisanych przez młodych autorów. Takie książki lub ich obszerne fragmenty są sprawdzane pod kątem potencjału oraz wkładu pracy, który jeszcze trzeba będzie włożyć na przykład w korektę książki. Jeśli wydawnictwo zaakceptuje projekt książki podpisywana jest umowa o korektę, skład, wydanie i promocję książki, gdzie wydawnictwo podaje swoje warunki finansowe. Niestety tylko kilka procent książek jest wydawanych w ten sposób, a do tego na odpowiedź od wydawnictwa czeka się miesiącami.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wydanie książki za pomocą wydawnictwa otwiera drzwi do wszystkich księgarni w kraju. Nie jest to jednak równoznaczne z dużymi środkami na marketing i promocję, więc jeśli książka nie będzie się dobrze sprzedawać to zostanie szybko zastąpiona przez inne tytuły.

Są oczywiście również wady takiego rozwiązania. W przypadku podpisania umowy autor zrzeka się praw autorskich na kilka lat, na rzecz wydawnictwa. Oznacza to tyle, że ewentualna kontynuacja dzieła zależy już tylko od dobrej woli wydawnictwa, więc jeśli nie osiągnęła sukcesu to prawdopodobnie nie zostanie wznowiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *