Jak streamować na Twitchu

Jak streamować na Twitchu

Streaming to nic innego jak wszelkie usługi pozwalające na oglądanie filmów oraz dźwięku bez pobierania ich na dysk. By nadawać własną transmisję niezbędny będzie odpowiedni program oraz platforma, która to umożliwia. My skupimy się na tym jak streamować na twitchu.

Wymagania sprzętowe by streamować

Jedną z najważniejszych rzeczy jest oczywiście łącze internetowe. Słabej jakości internet będzie powodował problemy z płynnością, co potrafi zniechęcić potencjalnych widzów.

Najważniejszy parametr w tej sytuacji prędkość wysyłania (upload). Większość dostawców oferuje różne prędkości pobierania i wysyłania, więc trzeba zwrócić na to uwagę. Największy serwis umożliwiający streamowanie czyli Twitch zaleca by było to przynajmniej 4Mb/s. Transmisje w jakości HD są na dzień dzisiejszy standardem. Te gorszej jakości mają trudności z zatrzymaniem widzów na dłużej.

Drugą sprawą jest oczywiście odpowiednio mocny komputer. Jeśli grając w gry sprzęt daje bez problemu radę z zapasem FPS-ów to nie powinno być problemu. Gorzej jeśli komputer spełnia wymagania tylko na tyle by w miarę płynnie działać, choć potrafi przyciąć. W takiej sytuacji odpalenie transmisji obciąży podzespoły komputera na tyle, że gra będzie zwyczajnie niegrywalna.

Aplikacja do streamowania

Kolejną niezbędną rzeczą by odpalić swój własny stream jest oczywiście odpowiedni program. Jednym z takich programów jest Xsplit, występujący zarówno w wersji darmowej jak i płatnej. Darmowa jest okrojona z niektórych funkcji, ale na początek w zupełności wystarczy. W miarę wzrostu popularności można pokusić się o zakup pełnej wersji, choć nie jest to konieczne.

Dostępne są dwie wersje programu:

  • Xsplit Gamecaster – bardzo łatwy w obsłudze program, świetnie nadający się do transmisji z gier.
  • Xsplit Broadcaster – posiada więcej możliwości konfiguracyjnych, choć może być przez to trudniejszy dla początkujących streamerów.

pobierz program

Wybór platformy

No i w zasadzie ostatnia rzecz czyli wybór platformy na której nasza transmisja będzie dostępna. Najpopularniejszą jest tutaj Twitch.tv, więc na tej się skupimy. Wystarczy tylko założyć konto, co nie powinno sprawić żadnych trudności.

Jak streamować na Twitchu

Mając już program do streamowania oraz konto w serwisie czas przejść do odpalenia transmisji.

Jeśli chodzi o Xsplit Gamecaster to zakładka “Accounts” pozwoli dodać utworzone konto na Twitchu do programu. Po zaczęciu transmisji pojawi się ona automatycznie w serwisie i będzie można ją oglądać. Można ustawić sobie w opcjach “settings” start/stop transmisji na wybrany klawisz. Co pozwoli na łatwiejsze rozpoczynanie oraz kończenie transmisji.

Co do Xsplit Broadcaster to sytuacja wygląda podobnie, z tą różnicą, że jest to zakładka outputs->set up new output->Twitch.

W kolejnym okienku wystarczy kliknąć “Authorize” oraz podać swoje dane do konta na Twitch.

Zobacz też zarabianie na grach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *