Patrząc na ilość wydawanych co roku książek można odnieść wrażenie, że samo napisanie książki i jej wydanie jest bardzo łatwe. Jednak wbrew pozorom i pierwsza część jaką jest napisanie książki, i druga jaką jest znalezienie wydawcy nie są łatwe. Metody pisania, jak i wydawania są różne, ale przede wszystkim trzeba mieć dużo cierpliwości, samozaparcia i czasu, aby podołać z jednym i drugim. Zatem jak napisać książkę?
Jak napisać książkę
Nie da się ukryć, że do pisania książki trzeba mieć lekkie pióro i pomysł do opisania. Ale sama znajomość gramatyki czy posługiwania się ciekawymi wyrazami nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć planować i myśleć strategicznie. Od czego zaczyna się książkę? Od pomysłu na fabułę. Zawsze trzeba wypisać sobie wszystkie pomysły na fabułę, jej zakończenie, a także zrobić krótki opis każdego z bohaterów, aby na takiej bazie móc sformułować wystarczającą ilość tekstu, aby można go było nazwać książką.
Skąd czerpać pomysły na fabułę?
Kopiowanie innych autorów nigdy nie jest dobrym pomysłem. Można zostać posądzonym o plagiat, a to dla autora książek jest zniewagą największą, ale też czytelnicy takiej książki nie odbiorą dobrze, bo „to przecież już było”. Najlepiej jest wymyślić coś samemu, co nie będzie kopią niczego innego. Brzmi trudno? Jeśli nie wiesz co chcesz opisać najpewniej nigdy nie znajdziesz tematu, więc zacznij po prostu pisać i pisać aż wpadniesz na coś genialnego.
Metodyka pisania
Każda osoba lubi pracować inaczej. Dla jednych pisanie książek to zawód, dla innych tylko hobby. Dlatego też niektóre osoby mają terminy, w których muszą napisać np. kolejny rozdział, a inni pracują kiedy chcą lub mają na to czas. Nie musimy się sugerować metodą pracy innych. Możemy wybrać sposób pracy jaki nam najbardziej pasuje.
Jeśli wiesz już jak napisać książkę, a może nawet jest już ona gotowa to czas na kolejny krok czyli jej wydanie.
Jak wydać książkę
Napisanie książki może zająć miesiąc albo i 10 lat, ale trzeba jeszcze znaleźć wydawcę, który będzie zainteresowany jej wydaniem lub zrobić to samodzielnie. Najpowszechniejsze są dwie metody wydawania książek: duże wydawnictwo lub samopublikowanie (self publishing). Co zatem wybrać i jak wydać książkę?
Jak wydać książkę samodzielnie – self publishing
Self publishing (Samopublikowanie) nie oznacza, że sam autor książkę składa do druku i drukuje na domowej drukarce, a potem sprzedaje. Jest wiele profesjonalnych wydawnictw zajmujących się takimi autorami. Ale nie za darmo. Podobnie jak w tradycyjnym wydawnictwie i tutaj spisuje się umowę mówiącą ile zarobi autor oraz ile wynosi gaża dla wydawnictwa za wydanie i promocję publikacji. Z tym, że w ramach self publishingu najczęściej wydaje się e-booki. Nie każdemu autorowi to pasuje, ale jest to pierwszy krok do wydania publikacji w formie książkowej, jeśli e-book będzie sprzedawał się dobrze, a jeśli nie to i tak będą to małe straty materialne w porównaniu do kosztów druku całego nakładu książki.
Co zrobić, aby duże wydawnictwo wydało książkę?
Do największych polskich wydawnictw każdego miesiąca trafia setki książek napisanych przez młodych autorów. Takie książki lub ich obszerne fragmenty są sprawdzane pod kątem potencjału oraz wkładu pracy, który jeszcze trzeba będzie włożyć na przykład w korektę książki. Jeśli wydawnictwo zaakceptuje projekt książki podpisywana jest umowa o korektę, skład, wydanie i promocję książki, gdzie wydawnictwo podaje swoje warunki finansowe. Niestety tylko kilka procent książek jest wydawanych w ten sposób, a do tego na odpowiedź od wydawnictwa czeka się miesiącami.
Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wydanie książki za pomocą wydawnictwa otwiera drzwi do wszystkich księgarni w kraju. Nie jest to jednak równoznaczne z dużymi środkami na marketing i promocję, więc jeśli książka nie będzie się dobrze sprzedawać to zostanie szybko zastąpiona przez inne tytuły.
Są oczywiście również wady takiego rozwiązania. W przypadku podpisania umowy autor zrzeka się praw autorskich na kilka lat, na rzecz wydawnictwa. Oznacza to tyle, że ewentualna kontynuacja dzieła zależy już tylko od dobrej woli wydawnictwa, więc jeśli nie osiągnęła sukcesu to prawdopodobnie nie zostanie wznowiona. Jednym z wydawnictw, które pomaga wydać książkę jest Złote Myśli.
Na czym jeszcze można zarobić?
Własna książka to bez wątpienia jeden z lepszych sposobów na osiągnięcie stałego dochodu pasywnego. Oczywiście pod warunkiem, że napisanie takiej książki i wydanie jej nam się uda. Jest to, jednak proces dość czasochłonny, więc czasem warto zainteresować się również innymi sposobami na dochód pasywny lub pracę w domu.

Dochód bez wykonywania dodatkowej pracy, lub gdy raz wykonana praca przynosi zyski przez dłuższy czas to z pewnością ciekawa perspektywa. Jest kilka wartych uwagi możliwości, aby osiągnąć taki dochód.
Praca w domu i zarabianie przez internet

Sposobów na zarabianie w internecie jest naprawdę sporo, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre z nich nie wymagają w zasadzie żadnych dodatkowych umiejętności, a jedynie nieco wolnego czasu.
Czy warto napisać i wydać książkę? – opinie
Napisać książkę i ją wydać nie jest łatwo, ale bez wątpienia jest to ciekawy sposób na dochód pasywny. Wymaga jednak nieco wprawy i przede wszystkim sporo czasu, aby ukończyć dzieło, które zainteresuje odbiorców i będzie generowało stały przypływ gotówki.
Co sądzicie i własnej książce jako sposobie na zarobek? Podzielcie się opinią w komentarzu.
Hmm… napisanie własnej książki to już coś. Jednak czy to na pewno generuje dodatkowy przychód? Wszystko zależy od tego jak książka bedzie sie sprzedawała. Coś, co dla mnie bedzie super tematem na fabułe, dla innych może okazac sie totalną klapą. A jak wiemy, cieżko jest wszystkim pogodzic. Jednak zawsze warto próbowac. A może akurat nasza książka „wstrzeli” sie w gusta innych i stanie sie bestsellerem?
Sam byłem jednym z takich młodych autorów, niestety życie pokazało że nie mam talentu do pisania prozy, ale za to wyszło na jaw że pisze całkiem znośne wiersze. Moją inspiracją jest twórczość jednej z naszych noblistek, także jak kiedyś zobaczycie tomik nieznanego autora o tematyce metafizycznej to gorąco polecam.