Domena i hosting

Domena i hosting

Do założenia strony lub bloga niezbędna jest zarówno domena jak i hosting. W internecie natknąć się można zarówno na darmowe jak i płatne wersje. Te pierwsze oczywiście posiadają spore ograniczenia i nie nadają się do większych projektów.

Co to jest domena i hosting

Domena to nic innego jak adres strony (np. zarabiajprzez24.pl). Składa się ona z dwóch części – nazwy głównej (którą sami wybieramy) oraz rozszerzenia (tutaj już wybieramy z tych dostępnych np. pl czy com).

Hosting to po prostu miejsce udostępnione przez dostawcę usług internetowych. Znajdują się tutaj wszystkie pliki strony przez co jest ona cały czas dostępna w internecie (chyba, że dostawca ma problemy w tej kwestii).

Gdzie kupić domenę i hosting

W kwestii domen w zasadzie różnice nie są duże, jeśli chodzi o kupno oraz jej przedłużenie. Dużo ważniejszą kwestią jest sam hosting, który różnić się może zarówno ceną, jak i oferowanymi parametrami. Wybierając odpowiedni hosting warto zwrócić uwagę na ofertę polskiej firmy Dhosting. Domenę, dla ułatwienia warto posiadać u tego samego usługodawcy, chyba, że różnica w cenie byłaby naprawdę spora.

Rodzaje hostingu

W ofercie dostawców znaleźć można różne oferty. Wybór uzależniony jest od oczekiwań oraz wymagań. Praktycznie każda usługa oferuje okres próbny, z którego warto skorzystać. Dla większości użytkowników wystarczą pierwsze dwie propozycje.

Hosting – serwer współdzielony

Jest to urządzenie symulowane programowo, którego zasoby rozdzielane są pomiędzy wszystkich użytkowników danego serwera. Największym atutem w tym wypadku jest cena, która wypada bardzo korzystnie. Świetnie nadaje się dla klientów prywatnych lub niewielkich firm.

Hosting – vps

Urządzenie również wirtualne, z tą różnicą, że jesteśmy mniej zależni od innych użytkowników. Przydzielone zasoby można w miarę potrzeb rozszerzać, a samą maszyną zarządzamy jak zwykłym komputerem. W dalszym ciągu jest to jednak urządzenie współdzielone z innymi użytkownikami. Tutaj otrzymujemy również własny adres IP, a w miarę potrzeb można dokupić kolejne. Jest to jednak rozwiązanie droższe od serwera współdzielonego. Nadaje się świetnie dla firm, dla których strona jest głównym źródłem przychodu oraz dla bardziej wymagających użytkowników, którzy wymagają sporej mocy obliczeniowej oraz chcą sami zarządzać serwerem.

Hosting – serwer dedykowany

Najdroższa i zarazem najbardziej wydajna opcja. W tym wypadku otrzymujemy już prawdziwą maszynę, niezależną od innych. Zasoby serwera mamy tutaj na wyłączność. Opcja dla dużych instytucji, dla których nawet duży wydatek na stronę internetową nie stanowi problemu.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *