Hosting www i domena internetowa

Hosting www i domena internetowa

Do założenia strony lub bloga niezbędna jest zarówno domena internetowa, jak i hosting www. W internecie natknąć się można zarówno na darmowe jak i płatne wersje. Te pierwsze oczywiście często posiadają spore ograniczenia i nie nadają się do większych projektów, ale mogą się sprawdzić na początek.

Hosting to nic innego jak wykupienie miejsca na serwerze, który pracuje bez przerwy. Inaczej mówiąc, zamawiając usługę hostingu, umieszczamy naszą stronę www na komputerze, który nie jest wyłączany. Dzięki temu, witryna internetowa jest obecna w sieci przez cały czas, a użytkownicy mają do niej dostęp bez względu na godzinę. Gdyby strona www została umieszczona na naszym prywatnym komputerze, to nie byłaby dostępna, kiedy wyłączylibyśmy urządzenie. To właśnie dlatego wykupuje się hosting www.

Darmowy czy płatny?

Wizja darmowego hostingu www jest bardzo kusząca, ale jak to bywa z darmowymi rzeczami – przeważnie posiada spore ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest chociażby liczba osób odwiedzających witrynę w tym samym czasie. Darmowy hosting www potrafi się wysypać nawet przy kilku lub kilkunastu użytkownikach. Wśród tych darmowych znaleźć można oczywiście te, które wytrzymują sporą ilość odwiedzających, ale w takiej sytuacji skazani będziemy na ograniczenia dotyczące umieszczania reklam lub dostaniemy stałą reklamę, której nie będzie szło w żaden sposób wyłączyć.

Płatny hosting www pozbawiony jest powyższych ograniczeń, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które nie są jednak zbyt obciążające. Zwłaszcza, jeśli myślimy o zarabianiu na blogu lub stronie postawionej na takim hostingu. Wtedy koszty te powinny nam się zwrócić, a nawet pozwolić osiągnąć dodatkowy dochód.

Gdzie kupić?

W internecie znaleźć można wiele różnych ofert od serwisów, które oferują hosting www. Może on różnić się zarówno ceną, jak i oferowanymi parametrami. Wybierając odpowiedni warto zwrócić uwagę na ofertę polskiej firmy Dhosting, która oferuje elastyczny hosting www. W zależności od aktualnego obciążania pozwala skalować potrzebne zasoby za dodatkową opłatą. Płacimy, więc jedynie za parametry, których faktycznie aktualnie potrzebujemy.

Dhosting

Dhosting

Usługi hostingowe to w dzisiejszych czasach bardzo rozbudowany rynek. Dostęp do internetu stał się niemal powszechny i wiele osób decyduje…

Rodzaje hostingu www

W ofercie dostawców znaleźć można różne oferty. Wybór uzależniony jest od oczekiwań oraz wymagań. Praktycznie każda usługa oferuje okres próbny, z którego warto skorzystać. Dla większości użytkowników wystarczą pierwsze dwie propozycje.

Serwer współdzielony

Jest to urządzenie symulowane programowo, którego zasoby rozdzielane są pomiędzy wszystkich użytkowników danego serwera. Największym atutem w tym wypadku jest cena, która wypada bardzo korzystnie. Świetnie nadaje się dla klientów prywatnych lub niewielkich firm.

VPS

Urządzenie również wirtualne, z tą różnicą, że jesteśmy mniej zależni od innych użytkowników. Przydzielone zasoby można w miarę potrzeb rozszerzać, a samą maszyną zarządzamy jak zwykłym komputerem. W dalszym ciągu jest to jednak urządzenie współdzielone z innymi użytkownikami. Tutaj otrzymujemy również własny adres IP, a w miarę potrzeb można dokupić kolejne. Jest to jednak rozwiązanie droższe od serwera współdzielonego. Nadaje się świetnie dla firm, dla których strona jest głównym źródłem przychodu oraz dla bardziej wymagających użytkowników, którzy wymagają sporej mocy obliczeniowej oraz chcą sami zarządzać serwerem.

Serwer dedykowany

Najdroższa i zarazem najbardziej wydajna opcja. W tym wypadku otrzymujemy już prawdziwą maszynę, niezależną od innych. Zasoby serwera mamy tutaj na wyłączność. Opcja dla dużych instytucji, dla których nawet duży wydatek na stronę internetową nie stanowi problemu.

Domena - co to?

W największym uproszczeniu mówiąc, domena internetowa to po prostu adres konkretnej strony. Jest to element adresu DNS, który pozwala przetłumaczyć adres IP na łatwą do zapamiętania nazwę np. zarabiajprzez24.pl. Domena internetowa składa się z wybranej nazwy oraz rozszerzenia.

Rozszerzenia domen

Domeny internetowe możemy podzielić na na:

  • narodowe np. .pl (Polska), .de (Niemcy), .fr (Francja), .uk (Wielka Brytania),
  • globalne np. .com, .net, .org, .biz, .info (początkowo domeny te były skierowane do konkretnych odbiorców np. .org dla fundacji i stowarzyszeń, ale obecnie te ograniczenia nie są już przestrzegane),
  • funkcjonalne np. .edu (edukacja), .gov (rząd), .int (organizacje międzynarodowe),
  • funkcjonalne narodowe np. .edu.pl, 
  • regionalne np. .waw.pl (Warszawa), .bydgoszcz.pl, .wroclaw.pl, .opole.pl.

Gdzie zarejestrować?

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest rejestracja domeny internetowej u tego samego operatora, u którego mamy wykupiony hosting www. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy różnica w cenie między różnymi operatorami jest dość spora. Warto, wtedy mieć hosting w jednym miejscu, a domenę w drugim. Wystarczy wydelegować domenę na zewnętrzne serwery operatora. Na jak długo możemy rejestrować domeny?

  • polskie – minimum rok, maksymalnie 10 lat,
  • globalne – minimum rok, maksymalnie 5 lat (z wyjątkiem .info, .biz i .co.uk, dla których minimalny okres rejestracji to 2 lata).

Hosting i domena - podsumowanie

Stawiając pierwsze kroki w internecie możemy spróbować z darmowymi rozwiązaniami, ale na dłuższą metę zdecydowanie lepiej postawić na rozwiązania płatne. W tej sytuacji niestety musimy liczyć się z pewnymi wydatkami, ale za to nie dotyczą nas, często dość spore ograniczenia. Roczny wydatek na utrzymanie takiego bloga nie jest aż tak duży, a dobrze prowadzony z pewnością na siebie zarobi z nawiązką.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *