Podczas wnioskowania o kredyt, banki wyliczając zdolność kredytową zbierają od klienta dużo informacji. Jedną z nich jest informacja o wykonywanym przez klienta zawodzie. Tu okazuje się, że lekarze mogą liczyć na preferencyjne warunki. Banki nie ukrywają tego, że lekarze jako grupa zawodowa, w ich ocenie jest najbardziej wiarygodnymi klientami.
Preferencyjny kredyt dla lekarza?
Dlaczego lekarze mają łatwiejszy dostęp do finansowania? Po pierwsze – ponadprzeciętne dochody, które umożliwiają terminową spłatę zobowiązań. Po drugie – lekarze to profesjonaliści, z wyższym wykształceniem i dbają o swoją reputację, co w oczach banku ogranicza znacznie ryzyko braku spłaty kredytu. Po trzecie – z badań pokazujących polskich kredytobiorców wynika że lekarze są na pierwszym miejscu w spłacaniu swoich zobowiązań w terminie oraz są najmniej problematyczni.
Przekłada się to na preferencyjne warunki udzielania kredytów lekarzom, oraz na uproszczenie całego procesu kredytowego. Preferencyjne warunki mogą przekładać się również na maksymalną do uzyskania kwotę lub niższe oprocentowanie.
Kredyt na oświadczenie dla lekarza
Jedną z głównych zalet starania się o kredyt przez lekarza jest tzw. kredyt na oświadczenie. Dzięki temu cały proces decyzyjny jest ograniczony do absolutnego minimum. Nie ma potrzeby przedstawiać dokumentów finansowych, a jedynymi dokumentami które trzeba przedstawić to prawo wykonywania zawodu oraz oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Jeśli dodamy do tego niższe wymagania odnośnie przedmiotów zabezpieczenia, okazuje się, że lekarz w banku może liczyć na naprawdę dobre warunki.
„Oczywiście na stronach internetowych banków nie znajdziemy informacji o warunkach udzielanych kredytów dla lekarzy. Nie znajdziemy też żadnych ofert dla lekarzy. Aby zdobyć takie specjalne warunki należy po prostu chodzić i pytać po bankach, albo skorzystać z usług ekspertów kredytowych specjalizujących się w kredytach lekarskich, którzy dopasują ofertę do indywidualnej sytuacji. Warto też wiedzieć że istnieją konkurencyjne oferty finansowania dla lekarzy w instytucjach pozabankowych. Takie zobowiązania nie są widoczne w BIK, dzięki czemu można w sumie uzyskać naprawdę duże kwoty kredytów – nawet do 1,5 miliona złotych. ” – mówi ekspert kredytowy Piotr Wójcik z medikfinance.
Jak znaleźć odpowiednie finansowanie dla lekarza?
„Oczywiście kredyty lekarskie są udzielane na preferencyjnych warunkach, ale wielu lekarzy ma problem z zaciągnięciem kredytu. Powodem może być zbyt krótki czas prowadzenia gabinetu, opóźnienia w BIK, zbyt niski dochód na papierze, albo zbyt duża ilość kredytów. Ubieganie się o kredyt trzeba zaplanować z głową, zrewidować swoje zobowiązania, a czasem też wyprostować swój BIK. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego czy kredyt uda się uzyskać – zawsze warto przed pójściem do banku i składaniem zapytań, które de facto wpływają negatywnie na BIK, skonsultować się z niezależnym doradcą, który poprowadzi i pomoże w uzyskaniu kredytu” – tłumaczy Piotr Wójcik ekspert z www.medikfinance.pl