Food Truck – jak rozpocząć działalność?

Myśląc o własnej działalności, rozważamy różne opcje, a osobom, które widzą się w biznesie gastronomicznym, na początek często chodzi po głowie właśnie food truck, czyli jedzenie na kółkach. Biznes tego typu jest mocno uzależniony od pogody, więc najlepszy okres to ciepłe miesiące i okres imprez plenerowych. Jak rozpocząć tego typu działalność i jakich kosztów można się spodziewać?

Ile pieniędzy potrzeba na własny food truck?

Kwota, którą trzeba zainwestować, aby prowadzić własny food truck, może być zróżnicowana. Ciężko dokładnie ją określić, ponieważ zależy przede wszystkim od tego, czy pojazd tego typu będzie nowy, czy używany. Druga sprawa to czy zamierzamy takie auto wyposażać we własnym zakresie, czy szukamy food trucka, który posiada już cały niezbędny do prowadzenia działalności sprzęt. Można przyjąć, że koszt takiego przedsięwzięcia waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Do pieniędzy potrzebnych na start dochodzą również koszty, które zmuszeni będziemy ponieść już w trakcie prowadzenia biznesu. Do takich wydatków zaliczyć można opłatę za stałe miejsce, benzynę czy zatowarowanie.

Skąd wziąć pieniądze na prowadzenie własnego food trucka?

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z prowadzeniem własnego food trucka, dla wielu osób są to niemałe pieniądze. Brak wolnych środków nie powinien nas jednak blokować, ponieważ możemy skorzystać z pomocy finansowej. Decydując się na taki krok, warto wziąć pod uwagę kredyt dla firm, który cechuje się niskim oprocentowaniem oraz wysoką kwotą maksymalną, którą możemy pożyczyć. Oczywiście kredyt dla firm nie jest dla wszystkich, a jedynie dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą przez określony czas.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby prowadzić food trucka?

Oczywiście nie można ot tak kupić sobie food trucka, stanąć na chodniku i po prostu sprzedawać żywność. Prowadzenie tego typu działalności wymaga uzyskania licencji lub koncesji. Do tego pojazd musi zostać odebrany przez Sanepid, a cały personel musi posiadać ważne badania sanitarno-epidemiologiczne. Co jest wymagane, aby móc sprzedawać:

  • zatwierdzenie przez Państwową Inspekcję Sanitarną jako zakład spożywczy,
  • wpisanie do rejestru zakładów podlegających kontroli PIS,
  • urządzenia sanitarne, które zapewnią higienę personelu,
  • środki oraz przyrządy niezbędne do czyszczenia sprzętu oraz narzędzi pracy,
  • wystarczająca ilość gorącej i/lub zimnej wody pitnej,
  • warunki do przechowywania oraz usuwania niebezpiecznych i niejadalnych substancji,
  • produkty spożywcze przechowywane w sposób, który pozwoli uniknąć zanieczyszczenia.

Przygotowywanie jedzenia w food trucku

W związku z unijnym rozporządzeniem dotyczącym zbiorowego żywienia są również małe szanse, że uzyskamy pozwolenie na produkcję jedzenia na miejscu. Musimy więc mieć odpowiednio przystosowaną kuchnię, w której będziemy przyrządzać potrawy, a dopiero potem przewozić je do food trucka. Takie gotowe dania wystarczy wtedy poddać obróbce termicznej i można wydać klientowi. Druga opcja to wykorzystanie półproduktów firm, które mają pozwolenie na produkcję tego typu żywności. Wybierając takie rozwiązanie, wystarczy kupić gotowe kotlety, bułkę itp. i na miejscu składać je w dania.

Dopuszczalne formy działalności gospodarczej

Food trucka można prowadzić, mając dowolną formę działalności, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Może to być:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • jedna ze spółek prawa handlowego (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna).

Z jakiego kodu PKD trzeba skorzystać, decydując się na prowadzenie własnego food trucka?

56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne.

Gdzie postawić food trucka

Biznes na kółkach ma to do siebie, że można go prowadzić wszędzie i w razie problemów po prostu zmienić lokalizację. Odpowiednie miejsce to takie, gdzie jest duży przepływ pieszych, jak np. kurorty turystyczne, deptaki, dyskoteki czy obiekty koncertowe. Niestety nawet dobra lokalizacja nie jest w stanie zapewnić sukcesu, ponieważ bardzo dużą rolę odgrywa również pogoda. Zarówno deszcz, jak i mocne upały nie sprzyjają sprzedaży dużej ilości żywności.

Podsumowanie

Prowadzenie food trucka może być całkiem dobrym biznesem. Na minus z pewnością należy zaliczyć sezonowość tego typu przedsięwzięcia – w zimniejszych okresach trzeba zająć się czymś innym. Jednak jeśli chcemy pracować na własny rachunek, latem warto spróbować swoich sił z taką formą działalności.

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x