Dlaczego warto rozglądać się za nową pracą?

Nawet jeśli mamy dobrego pracodawcę i czerpiemy satysfakcję z aktualnego stanowiska, warto interesować się możliwościami rozwoju kariery. Kandydat, który jest zadowolony z obecnego miejsca pracy, zawsze będzie dla rekruterów bardziej łakomym kąskiem niż ktoś, kto desperacko poszukuje zatrudnienia.

Po co szukać nowego miejsca pracy?

Sytuacja na rynku pracy jest zmienna. W ostatnich latach mówiło się o rynku pracownika, kiedy kandydaci dyktowali warunki, a wykwalifikowani pracownicy mogli przebierać w ofertach. Pandemia zmieniła jednak zasady gry. Wiele firm splajtowało lub musiało zredukować liczbę etatów, przez co sporo nawet kompetentni pracownicy zostali na lodzi. Zwłaszcza ci, którzy nie mieli przygotowanej alternatywy na wypadek tego typu zdarzeń.

Warunki pracy mogą zmienić się szybko i nagle, nawet jeżeli nasza branża świetnie prosperuje. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy pojawi się np. nowy przełożony i wprowadzi zasady, które nie będą nam odpowiadać. Często mówi się, że pracę zmieniamy głównie przez szefa i jest w tym dużo prawdy. Wykonywanie obowiązków służbowych mocno mogą utrudnić również niekompetentni współpracownicy lub wyjątkowo roszczeniowi klienci. Warto mieć w zanadrzu alternatywę, zanim w zespole dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji.

Dlaczego lepiej szukać pracy, gdy się ją ma?

Rekruterzy i inni pracodawcy zupełnie inaczej patrzą na kandydatów, którzy mają pracę, a nawet są z niej zadowoleni. Oznacza to, że taki kandydat jest po prostu sprawdzonym pracownikiem, który wywiązuje się ze swoich obowiązków, czerpie z nich satysfakcję i świetnie dogaduje się z przełożonymi oraz współpracownikami. Takiej osobie trzeba będzie zaproponować dużo lepsze warunki zatrudnienia, żeby przekonać ją do zmiany pracy. Wiąże się to często z większym wynagrodzeniem i atrakcyjniejszymi benefitami. Będąc w pozycji osoby, której wcale nie zależy na przejściu do innej firmy, jesteśmy po prostu w stanie wynegocjować dużo więcej.

Gdzie szukać pracy, będąc zatrudnionym?

Rozglądanie się za nowym zajęciem, kiedy mamy zatrudnienie, nie może być oczywiście zbyt ostentacyjne. Nawet jeśli na linii pracownik–przełożony występują napięcia, a właściwie zwłaszcza w takiej sytuacji, warto do końca zachować klasę.

  • Platformy rekrutacyjne – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć profil w serwisie rekrutacyjnym. W środowisku specjalistów taka praktyka od lat jest standardem i służy nie tylko intensywnym poszukiwaniom nowego zatrudnienia, ale również budowaniu własnej marki jako pracownika. Profesjonalne platformy oferują kreatory CV, powiadomienia o interesujących ofertach oraz łączą kandydatów z rekruterami i potencjalnymi pracodawcami. Warto założyć profil w serwisie, w którym nie będziemy musieli ujawniać od razu wszystkich danych. To pomocne rozwiązanie, jeśli szukamy pracy, będąc zatrudnionym.
  • Spotkania branżowe – Jeśli rozglądamy się za pracą, warto nawiązywać kontakty na różnego typu szkoleniach czy konferencjach w branży. To bardzo dyskretny sposób na rozpoczęcie poszukiwań. Podczas nieoficjalnych rozmów możemy dowiedzieć się, w jakiej firmie planowane są rekrutacje i zweryfikować potencjalnego pracodawcę.
  • Znajomości – Zawsze warto rozpuścić wici wśród znajomych i zaznaczyć, że jesteśmy zainteresowani zmianą pracy, jeśli znajdziemy odpowiednio interesujące stanowisko.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x