Możliwości inwestycji jest obecnie bardzo dużo – od lokat bankowych po kupno złota. Dlaczego zatem wiele osób tak chętnie lokuje swoje oszczędności w nieruchomościach? Uważa się, że jest to jeden z bezpieczniejszych i stabilniejszych rodzajów inwestycji. Czy tak jest w rzeczywistości?
W co warto inwestować?
Rynek nieruchomości od wielu lat nieprzerwanie kusi wieloma możliwościami ulokowania kapitału. Najczęściej, inwestowanie w nieruchomości jest utożsamiane z kupnem lokalu w celu jego wynajmu do celów mieszkalnych, jednak w rzeczywistości to pojęcie niesie ze sobą o wiele więcej. Innymi nieruchomościami, w jakie obecnie się inwestuje, są:
- parkingi w miejscach publicznych,
- domki letniskowe i wypoczynkowe,
- domy spokojnej starości,
- pokoje hotelowe,
- apartamenty.
Mamy więc bardzo dużo możliwości, które nie zawsze wymagają od nas wkładu kilkuset tysięcy złotych.
Zalety inwestycji w nieruchomości
Największą zaletą i czynnikiem decydującym o popularności inwestycji w nieruchomości jest bezpieczeństwo kapitału. Nieruchomości są przedmiotem fizycznym dlatego uchodzą za bezpieczną formę ulokowania pieniędzy w przeciwieństwie chociażby do zakupu wirtualnych akcji na giełdzie. Ich cena uważana jest za najbardziej stabilną z delikatnym trendem rosnącym.
Czynnikiem, który jest bardzo istotny, biorąc pod uwagę niestabilność rynku, jest niskie ryzyko utraty całego kapitału. W przypadku zakupu nieruchomości możliwość spadku jej wartości do zera jest niemal niemożliwa. W związku z tym jest to jedna z bezpieczniejszych form inwestycji, gdzie nabywca nie ryzykuje utratą całego majątku.
Kolejną zaletą inwestycji w takie formy kapitału jest praktycznie pewny przychód. Możemy wybrać, czy wolimy jednorazowy zwrot z inwestycji po dłuższym czasie, czy stały przychód w postaci ceny wynajmu nieruchomości.
Ile można zyskać?
Obecnie widzimy dość znaczny wzrost cen nieruchomości. W ciągu ostatniego roku podskoczyły o prawie 15 procent w całej Polsce. Przełożyło się to na nieco mniejsze zainteresowanie i nieco mniejszy zysk. Obecnie średnia rentowność najmu wynosi nieco ponad 5 procent, kiedy jeszcze nie tak dawno było to ponad 5,3 procent. Rentowność to nic innego jak uzyskiwany dochód netto dzielony przez wartość nieruchomości. Mimo wszystko jest to dość dużo – szczególnie w porównaniu do innych bezpiecznych metod inwestowania – takich jak chociażby lokaty.
Innym rodzajem inwestowania w nieruchomości jest zakup z opcją późniejszej sprzedaży w wyższej cenie. To wcale nie wyklucza możliwości wynajmu mieszkania innym, zanim zdecydujemy się na sprzedaż. Wystarczy jednak spojrzeć na rosnące ceny – dzięki nim wytrawni inwestorzy byli w stanie w ciągu ostatniego roku zarobić nawet do 15%.
Miłośnicy ryzyka, którego ciężko szukać podczas inwestowania w nieruchomości, mogą spróbować swoich sił w zakupie spekulacyjnym. Zysk może być bardzo spory i sięgać nawet do 50%. Wymaga to jednak dość dużego nakładu pracy i nawet kilkuletniego oczekiwania na zwrot. W skrócie polega to na dokonaniu rezerwacji na nieruchomość u dewelopera, kiedy ta jest jeszcze w fazie koncepcyjnej. Im bliżej ukończenia inwestycji, tym jest ona droższa i inwestor poszukuje samodzielnie nabywcy, na którego mógłby cesją przenieść swoje prawa do nabycia nieruchomości.
Inwestowanie w nieruchomości jest popularne z wielu powodów. Mamy sporo rodzajów inwestycji, które możemy wybrać w zależności od wysokości naszego portfela. Sposobów na osiągnięcie zysku również jest kilka. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które oczekują stabilnego i stałego przychodu, jak i inwestorzy, którzy wolą duży zysk i ryzyko. Nie możemy również zapomnieć o stopie zwrotu, która jest o wiele wyższa niż w przypadku innych, bezpiecznych metod inwestowania.
Najlepsze oferty nieruchomości inwestycyjnych, RynekPierwotny.pl
Kupno apartamentu i wynajem to nasz cel, tylko czy będziemy mieli chętnych na niego przez cały rok to jest pytanie.