Darmowe próbki i testowanie produktów

Producenci kosmetyków i dóbr szybko zbywalnych coraz częściej poszukują alternatywnych form promocji, dzięki którym mogą ze swoimi produktami dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Jednym ze sposobów na pozyskanie nowych klientów są darmowe próbki lub testowanie produktów, które zleca się wybranej grupie konsumentów.

Darmowe próbki – skąd brać?

Każdy lubi otrzymywać coś za darmo, nawet, jeśli są to tylko darmowe próbki. Jest to świetny sposób na promocję wybranych produktów, więc całkiem sporo firm decyduje się na taką formę reklamy. Darmowe próbki przeważnie rozdawane są na różnych eventach, ale otrzymać je możemy również w internecie. Często przy zamawianiu w sklepach internetowych możemy skorzystać również z darmowych próbek lub otrzymać je np. za zapis do newslettera.

Testowanie produktów – jak to wygląda?

Testowanie produktów najczęściej wiąże się z marketingiem szeptanym lub marketingiem rekomendacji. Wybrana grupa klientów, najczęściej zarejestrowanych w agencjach specjalizujących się w marketingu rekomendacji, otrzymuje wybrane produkty do domu.

W ramach przesyłki otrzymują oni pełnowartościowe produkty, jakimi są m.in. proszki czy płyny do prania, szampony i odżywki, kremy ale również chemia gospodarcza, dania instant czy karma dla zwierząt. Wraz z produktem dla siebie otrzymują oni zestaw produktów do rozdania znajomym i rodzinie. Zazwyczaj są to próbki lub mniejsze opakowania tych samych produktów, jakie agent otrzymał w przesyłce. W tej samej przesyłce mogą się także znaleźć ulotki czy dodatkowe materiały, które stanowią dla agenta źródło informacji, na jakie przy rozmowach z innymi, często potencjalnymi klientami, należy zwracać uwagę.

Gdzie znaleźć produkty do testowania

Warto śledzić ulubione marki na profilach społecznościowych oraz odwiedzać ich oficjalne strony, ponieważ często tam właśnie pojawiają się informacje tego typu.

Można też spróbować skorzystać z serwisów, które pozwalają załapać się na testowanie kosmetyków i innych produktów.


trnd

Trnd jest jednym z ciekawszych serwisów, w którym znajdziemy wiele ciekawych projektów.


Często tego typu zadania oraz produkty do testowania znajdziemy również w panelach ankietowych, gdzie dodatkowo możemy zarabiać na wypełnianiu ankiet. Poniżej takie właśnie panele ankietowe.


opinie pl

Opinie.pl to panel ankietowy, w którym zarejestrować się mogą jedynie osoby pełnoletnie.


ankiety toluna

Toluna pozwala na rejestrację już po ukończeniu 16 lat.


mobrog

MOBROG jest panelem ankietowym, w którym zarejestrować się mogą jedynie osoby pełnoletnie.


tgm panel

TGM Panel pozwala na rejestrację po ukończeniu 16 lat.


WOMM

Ten rodzaj promocji bardzo często nazywa się womm, czyli marketingiem szeptanym. Testowanie produktów stanowi w nim część najważniejszą, bowiem wybrani agenci mają mówić o produkcie zgodnie z własnymi odczuciami. 

Wraz z możliwością przetestowania produktów agent jest zobligowany do podzielenia się swoją opinią o testowanym produkcie, jak i o samej kampanii czy o przesyłce, w której otrzymał produkty. Choć najczęściej testowanie pełnowartościowych produktów nie wiąże się z otrzymaniem dodatkowej gratyfikacji w postaci pieniężnej, to agent może otrzymać specjalne kupony rabatowe czy zniżkowe, umożliwiające dokonanie zakupu wybranych produktów taniej.

Zakres obowiązków

Do obowiązków agenta testującego produkty należy również przeprowadzanie rozmów z innymi konsumentami. Odbywać się one mogą zarówno wirtualnie poprzez media społecznościowe, jak i w świecie realnym, gdy może również wręczyć komuś  darmowe próbki produktów do przetestowania lub też ofiarować ulotkę z informacjami. Każda taka rozmowa musi być zaraportowana, co odbywa się poprzez specjalny formularz online, udostępniony członkom danej kampanii promocyjnej.

Dla firmy, która zleca testowanie produktów, ważna jest każda opinia związana z produktem. Dotyczy to zarówno jego zapachu, skuteczności jak i informacji o opakowaniu czy jego pojemności. Tego rodzaju informacje można łatwo uzyskać od konsumentów, którzy testują dany produkt w warunkach domowych i którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem.

Testowanie produktów według scenariusza

Warto pamiętać, że testowanie kosmetyków lub innych produktów może się również odbywać w nieco innym otoczeniu. Część firm, zwłaszcza tych, które chcą wprowadzić na rynek nowy produkt, sięga po możliwości grup focusowych. Testowanie danego produktu odbywa się tu zgodnie z założonym scenariuszem, a moderator dyskusji zadaje pytania zlecone przez producenta. W czasie grupy focusowej wszystkie wypowiedzi uczestników są nagrywane, co pozwala na zapoznanie się z naturalnymi reakcjami uczestników takiego spotkania.

Jakie produkty dominują?

Dla nikogo raczej nie będzie niespodzianką, że kosmetyki są dominującymi produktami do testowania. W związku z tym tego typu zajęcie budzi zdecydowanie większe zainteresowanie wśród kobiet. Mimo, że kosmetyki zdecydowanie dominują to znaleźć można również inne produkty takie jak: żywność, środki czystości i inne.

Czy testowanie produktów sprawdzi się jako praca dodatkowa?

Testowanie kosmetyków lub innych produktów raczej nie sprawdzi się jako normalna praca, a nawet jako praca dodatkowa. W większości przypadków kwoty pieniężne, które można otrzymać nie są duże, a często nie ma ich w ogóle. Trzeba się zadowolić wtedy wyłącznie produktami otrzymanymi za darmo. Szukając pracy dodatkowej warto zainteresować się innymi możliwościami, których jest bardzo dużo.

Praca dodatkowa

praca dodatkowa dorywcza

Dorobić sobie do pensji możemy na różne sposoby. Wiele z nich może w przyszłości przerodzić się w zajęcie, które z powodzeniem może zastąpić pracę na etacie. Do takich zajęć możemy zaliczyć…

Jak oszczędzać pieniądze

jak oszczędzać pieniądze

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo pieniędzy nam ucieka, gdyż nie zastanawiamy się jak możemy je zaoszczędzić. Wystarczy zmienić kilka nawyków, które z pewnością…

Jak inaczej oszczędzać i zarabiać pieniądze

Darmowe próbki pozwalają nieco zaoszczędzić na niektórych produktach, a ich testowanie czasem pozwala również zdobyć dodatkowe pieniądze. Nie jest to oczywiście regułą, ponieważ w większości przypadków otrzymujemy jedynie różnego rodzaju bony.

Darmowe próbki i testowanie produktów – opinie

Darmowe próbki i testowanie produktów to ciekawy sposób, aby zaoszczędzić na zakupie niektórych przedmiotów, a czasem nawet, aby dodatkowo zarobić. Niekoniecznie jest to gratyfikacja finansowa, ale bony do wykorzystania w wybranych sklepach również mogą się przydać.

Macie jakieś doświadczenia z testowaniem produktów albo znacie miejsca gdzie dają darmowe próbki? Podzielcie się opinią w komentarzu.

3 komentarze do wpisu „Darmowe próbki i testowanie produktów”

 1. Testowałam kiedyś serię pewnej marki. Byłam ciekawa jak to wygląda. Podeszłam do stacjonarnego sklepu i zapytałam osobę która tam pracowała czy byłaby taka możliwość. Miałam szczeście, bo akurat wypuszczano nową serię. Musiałam wypełnić ankietę na miejscu, dotyczącą typu mojej skóry, jej stanu itp. Po paru dniach w punkcie miałam przygotowaną paczuszkę. Testowałam kosmetyki przez miasiąc, prowadząc przy tym swego rodzaju „dziennieczek”. Na koniec, w punkcie oddałam dzienniczek oraz ponownie wypełniłam ankietę zamieszczając w niej cenne dla mnie informacje. Było to bardzo pozytywne przeżycie, bo mogłam się wypowiedzieć o wszystkim, począwszy od zapachu, skończywszy na konsystencji i wydajności danego produktu. Minusy? Są. Niektóre z koleżanek, które również brały udział w podobnych akcjach skarżyły się na różne uczulenia, które rzekomo dostały po stosowaniu „nieprzebadanych” produktów. Osobiście nie narzekam.

  Odpowiedz
 2. Testowanie produktów to fajna sprawa tak naprawę uzywasz sobie kosmetyki za darmo cały czas. Ja osobiście nigdy nie testowałam, kiedyś zarejestrowałam się na jakiejś stronie do testowania ale do tej pory nic mi nie przyszło tylko na pocztę gmail mi przysyłają nowości. Fajne jest to ze nic się za to nie płaci tylko podobno na koniec musisz zdać recenzję z produktów.

  Odpowiedz
 3. Osobiście od kilku lat mam konta na kilku stronach, gdzie mogę bezpłatnie testować produkty. Pewne i bezpieczne strony to ekspert.streetcom.pl i trnd.com.

  Z czystym sumieniem polecam.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz