Bitcoin – jak zacząć zarabianie

Bitcoin jest kryptowalutą, która powstała w 2009 roku. Nazywany jest wirtualnym pieniądzem, choć bez większego problemu wymienić go można na prawdziwą walutę. Początkowo za 1 dolara można było kupić aż 1309 bitcoinów, ale od tego czasu jego wartość znacznie wzrosła. Aktualnie za 1 bitcoina trzeba dać kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc wzrost wartości jest olbrzymi. Bez wątpienia warto się nim zainteresować. Zatem jak zacząć zarabianie?

Bitcoin – jak zacząć?

Pierwsza kwestia, od której trzeba zacząć to oczywiście przechowywanie bitcoina. Służą do tego specjalne portfele, które różnią się od siebie stopniem bezpieczeństwa oraz funkcjonalnością. Mogą to być portfele w postaci aplikacji komputerowej, offline, przeglądarkowe, mobilne lub portfele sprzętowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc warto sprawę wcześniej przemyśleć lub korzystać z kilku rozwiązań.

Bitcoin – zarabianie

Z początku można temat portfeli nieco pominąć, ponieważ zarówno kraniki, jak i giełda pełnią funkcję portfela, ale o nich za moment. Czas na kwestię najważniejszą czyli jak zacząć zarabianie na bitcoinie. Mamy 4 podstawowe możliwości:

  • zbierać bitcoina w kranikach, aby go później sprzedać – wyjście czasochłonne, ale nie wymagające żadnego kapitału początkowego,
  • kupić taniej i sprzedać drożej na giełdzie– ze względu na duże wahania kursowe jest to ryzykowne rozwiązanie, ale może być bardziej dochodowe,
  • pożyczać innym użytkownikom na określony procent – zyskać można podwójnie, ale niestety i stracić,
  • kopać bitcoina (mining) – wykorzystywać moc obliczeniową komputera (koparki) do wydobywania bitcoina.

Kraniki bitcoin

Nazwa kranika wzięła się stąd, że część wybranej kryptowaluty „kapie” wprost do portfela lub na wewnętrzne saldo, z którego później można je przesłać na inny portfel. Kwoty wprawdzie nie należą do najwyższych, ale i nie wymagają dużego zaangażowania. Wystarczy raz na jakiś czas kliknąć jeden przycisk, aby otrzymać określoną część wybranej kryptowaluty, w tym przypadku bitcoina. Przeważnie jej ilość zależy od wylosowanej liczby, więc czasem mogą się trafić nawet większe ilości, ale raczej są to sporadyczne przypadki. Zbierając z kilku kraników, po czasie może uzbierać się całkiem niezła ilość bitcoina, co może przełożyć się na całkiem niezłe pieniądze, jeśli kurs dalej będzie rósł. Oczywiście tego nikt nie jest w stanie przewidzieć i równie dobrze może zacząć spadać, ale czasem warto zaryzykować.

Giełda

No i czas na opcję drugą, czyli handel bitcoinem na giełdzie. Sprawa nie jest skomplikowana, ale niestety ryzykowna. Co należy zrobić, aby zacząć handel? Przede wszystkim trzeba wybrać giełdę, na której chcemy handlować. Kolejny krok to już tylko szybka rejestracja oraz wymagana weryfikacja, bez której konto posiada spore ograniczenia np. dotyczące możliwości wypłaty. O ile sama rejestracja jest bardzo szybka to w przypadku weryfikacji trzeba poczekać najczęściej kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Warto zrobić to już na początku, ponieważ weryfikacja przeprowadzana jest jednorazowo. Giełdą wartą polecenia jest BitBay.

Bitbay giełda

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe czyli pożyczanie sobie pieniędzy (w tym wypadku bitcoina) między użytkownikami w zamian za określony procent. Pierwszy zysk to oczywisty procent za udzielenie pożyczki, a drugi to różnica kursowa między momentem udzielenia pożyczki, a jego spłatą. W sytuacji, gdy kurs wzrośnie zarobimy podwójnie, ale w sytuacji odwrotnej – niestety będziemy stratni. Jest i drugie ryzyko, ponieważ, jak to w przypadku pożyczek bywa, czasem trzeba liczyć się z tym, że pożyczkobiorca zwyczajnie nie odda pożyczonej sumy. Jednym z serwisów, który zajmuje się pożyczkami społecznościowymi w postaci bitcoina jest BitBond. Sama strona niestety jest w języku angielskim, ale poruszanie się po serwisie nie powinno przysparzać problemów.

Bitbond

Kopanie

Kopanie bitcoina (mining) polega zatwierdzaniu nowych bloków i dołączania ich do istniejącego łańcucha. Mówiąc prościej, jest to udostępnianie swojej mocy obliczeniowej w zamian za określoną ilość bitcoina, którą otrzymuje się po wykopaniu danego bloku. Początkowo każdy mógł kopać tę kryptowalutę w domu i było to opłacalne, ale aktualnie wykorzystuje się do tego jedynie wyspecjalizowane w tym działaniu koparki kryptowalut. Kopać można samodzielnie lub razem z innymi w tzw. kopalniach.

Podsumowanie

Kryptowaluty, a więc również bitcoin mają bardzo duży potencjał zarobkowy, ale niosą za sobą równie duże ryzyko utraty kapitału. Sami musimy ocenić, czy jesteśmy w stanie je podjąć ryzyko, czy lepiej wybrać mniej ryzykowne sposoby zarabiania.

Zarabiacie na bitcoinie? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzu.

Dodaj komentarz