O sukcesie pizzerii decyduje nie tylko smak pizzy i pomysł na atrakcyjny lokal. Przed podjęciem decyzji o kształcie pizzerii, warto pamiętać o kilku niezbędnych elementach.
1. Wdrożenie HACCP
Wedle ustawy o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia każdy właściciel lokalu, w którym serwuje się posiłki, ma obowiązek wdrożyć procedury HACCP. Skrót HACCP oznacza po prostu analizę zagrożeń i krytyczne punkty kontroli, czyli postępowanie mające służyć zapewnieniu bezpieczeństwa i minimalizować ryzyka.
W ramach tych działań w gastronomii istotna jest przede wszystkim norma ISO 22000:2018, a pomoc w jej wdrożeniu uzyskamy z łatwością w firmach specjalizujących się w szkoleniach dla sektora HoReCa. W większości przypadków przygotowanie dokumentacji, dostosowanie urządzeń oraz przeszkolenie personelu nie zajmuje wiele czasu, a jako właściciel mamy od razu możliwość zapytania specjalistów o wszystko, co nas interesuje.
2. Piec do pizzy
Wyposażenie pizzerii to zdecydowanie najdroższy element biznesplanu – niezależnie od tego, czy przystosowujemy już istniejący lokal, czy zamierzamy stworzyć pizzerię od podstaw.
W wyposażeniu pizzerii zaczynamy oczywiście od wyboru pieca, którego jakość w połączeniu z umiejętnościami pizzermana stanowić będzie najważniejszy element, który przyciągnie gości do naszego lokalu. Wybór pieca do pizzy najlepiej, jeśli byłby konsultowany pizzermanem, który na pewno ma w tym względzie określone preferencje. Różnice w cenie, w zależności od jakości i funkcjonalności pieca, mogą być ogromne. Za zaprojektowany przez włoskich specjalistów piec opalany drewnem o średnicy 120 cm, zapłacić trzeba około 35 tys. zł, zaś dwukomorowy piec ze stali nierdzewnej z izolacją z wełny mineralnej to wydatek od 4,5 do 7 tys. zł. Mimo iż piec opalany drewnem ma niewątpliwe zalety i pozwala na przygotowanie naprawdę unikalnej pizzy, nie w każdym lokalu się sprawdzi. W niewielkich kuchniach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, najlepiej sprawdzą się piece do pizzy z dwoma komorami, te z jedną komorą dobre będą dla lokali, gdzie pizza serwowana jest jako jedno z wielu dań. Dedykowane branży gastronomicznej urządzenia tego typu znajdziesz pod adresem: https://horecapolska.pl/pizzeria-piece-do-pizzy.
3. Przygotowanie kuchni i narzędzia kuchenne
W kuchni lokalu, gdzie wcześniej funkcjonowała restauracja, trzeba zaplanować pewne zmiany, czyli przystosować przestrzeń do specyficznego stylu pracy, jaki wiąże się z pracą pizzerii. Na pewno pomyśleć należy o mikserach do ciasta, jeśli będą przygotowywane mechanicznie, oraz o odpowiednio dużym blacie do formowania ciasta. We włoskiej kuchni ważnym elementem są przyprawy – zwłaszcza te świeże, dlatego warto jest przygotować na nie specjalne miejsce.
Oczywiście istotne są też specjalistyczne narzędzia oraz aneksy do przygotowania i obróbki warzyw. Plan powinien powstać na papierze i zanim, zostanie wprowadzony w życie uzyskać akceptację szefa kuchni – w końcu to ma być jego królestwo.
4. Konkurencja
Warto przyjrzeć się podmiotom, które już działają na lokalnym rynku, sprawdzić ich ofertę, koniecznie odwiedzić wszystkie lokale z pizzą w okolicy. Nie powinno się na pewno układać menu dokładnie w ten sam sposób co konkurencja. Warto prześledzić, jakie smaki i dodatki nie występują u konkurencji, poczytać opinie na forach oraz badania na temat upodobań Polaków. Jeśli chcemy trafić do świadomości lokalnej społeczności, koniecznie powinniśmy też zaplanować odpowiednio głośną promocję.
Szkło, talerze do pizzy, solniczki, sosjerki, sztućce czy karafki na wodę i wino powinny być dostosowane ściśle do stylu, jaki panuje w lokalu. Kompozycyjnie wszystko powinno się zgadzać, bo to sprawia, że goście czują klimat miejsca. Typowo włoski wystrój czy może połączenie czerwonej kraty na stołach, z elementami regionalnymi? Decyzja o tym powinna zostać podjęta na początkowym etapie planowania przestrzeni – wszystko po to, by uzyskać jak najlepszy efekt.