Zrobienie zrzutu ekranu czyli tak zwanego screena często się przydaje. Czasem potrzebujemy pomocy i chcemy wkleić na forum, czy przesłać komuś to co aktualnie widzimy na ekranie. Zrzut ekranu przydaje się i do innych rzeczy, ale mniejsza o to. Mimo, że jest to prosta czynność to w dalszym ciągu nie każdy wie jak to zrobić. Można to oczywiście zrobić za pomocą zewnętrznych aplikacji, ale nie są one wymagane. Zależnie od urządzenia i systemu robienie zrzutu ekranu może wyglądać nieco inaczej. Zatem jak zrobić screena na poszczególnych urządzeniach?
Jak zrobić screena na komputerze i laptopie
Aby zrobić screena aktualnego widoku wystarczy nacisnąć przycisk Print Screen (ewentualnie Prt Scr lub Prt Sc), który znajduje się w prawej, górnej części klawiatury. Czasem jest to również klawisz FN czyli FN+PrtScr. Po naciśnięciu nic się nie wydarzy, ale aktualny widok zostanie zapisany w pamięci komputera. Teraz wystarczy tylko odpalić program graficzny i go wkleić (CTRL+V). Wystarczy do tego systemowy Paint (oczywiście jeśli robiliśmy zrzut ekranu na Windowsie).
Jak zrobić zrzut ekranu na telefonie
Jeśli o telefon chodzi to robienie screena uzależnione jest od budowy smartfona, ale najczęściej będą to (na Androidzie):
- Jeśli telefon ma fizyczne przyciski nawigacyjne to trzeba przytrzymać przycisk HOME oraz przycisk zasilania.
- Jeśli telefon ma ekranowe przyciski nawigacyjne to wystarczy przytrzymać dolny przycisk regulacji głośności wraz z przyciskiem zasilania.
Jak zrobić screena za pomocą zewnętrznych aplikacji
W większości przypadków systemowe robienie screena w zupełności wystarczy, ale niektórzy wolą korzystać z zewnętrznych aplikacji, ponieważ oferują dodatkowe możliwości. Jest wiele, które pozwalają zrobić zrzut ekranu, a te warte wyróżnienia to:
- CloudShot – do zapisanego screenshota pozwala od razu dodać komentarz tekstowy czy nagrać krótki okres czasu by stworzyć GIF-a. Umożliwia również podstawową edycję wykonanych zrzutów.
- LightScreen – robi zrzut ekranu za pomocą jednego, wcześniej wybranego klawisza. Użytkownik sam decyduje jaka część zrzutu ma zostać zapisana.
- Snipaste – umożliwia wykonanie zrzutu i przypięcie go do pulpitu w postaci okienka.
Screnny to bardzo dobra rzecz. Nie ma dnia zebym nie robiła, jeśli widzę jakieś wydarzenia ciekawe lub śmieszne zdjęcia albo rózne inne rzeczy to zaraz robię zrzut ekranu. Kiedyś pamiętam wogóle nie umiałam robić screnów i nawet nie wiedziałam co to jest.
Najczęściej w chińskich jak i koreańskich markach telefonów, pojawiła się opcja screen-u za pomocą przeciągnięcia trzech palców po ekranie. To zdecydowanie ułatwiło obsługę screen-ów. Dodatkowo od razu można udostępnić komuś zdjęcie nie wchodząc w galerię i szukając zrobionego zrzutu.