Umowa kupna sprzedaży samochodu

Sporządzane umowy kupna sprzedaży samochodu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy podpisujemy ją z profesjonalnym handlarzem samochodowym. Ponieważ przepisy regulujące sprzedaż aut używanych są dziurawe niczym sito, nietrudno o kłopoty, gdy kupimy auto od niewłaściwej osoby lub sprzedamy je oszustowi. Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu, by była spisana w poprawny sposób? Jakie informacje należy na niej zamieścić?

Jakie dane osobowe powinna zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Każda umowa tego typu, niezależnie od tego, z kim została spisana musi zawierać następujące dane:

  • imię i nazwisko sprzedającego oraz kupującego
  • adres zameldowania lub zamieszkania sprzedającego. Podany na umowie adres musi być zgodny z tym, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Adres podawany jest celem zidentyfikowania sprzedającego. Jeśli auto sprzedawane jest przez osobę upoważnioną, w umowie powinny znaleźć się też dane tej osoby. Do umowy warto dołączyć też upoważnienie
  • numer PESEL kupującego i sprzedającego. Konieczne jest podanie numeru PESEL, aby możliwa była stuprocentowa identyfikacja osoby, która sprzedaje nam samochód. Każdy obywatel ma swój jedyny i niepowtarzalny numer PESEL, więc za jego pomocą da się jednoznacznie go zidentyfikować.

Dane samochodu – co należy wpisać?

Oprócz danych osobowych na umowie muszą znaleźć się też dane pojazdu. Zamieszczone w umowie dane muszą pozwalać na identyfikacje pojazdu. Są to w szczególności:

  • marka pojazdu
  • model
  • rok produkcji
  • numer nadwozia
  • numer rejestracyjny
  • cena sprzedaży/zakupu pojazdu
  • sposób rozliczenia transakcji (w przypadku płatności gotówką na miejscu, należy dołączyć jeszcze pokwitowanie odbioru gotówki)
  • data sprzedaży
  • miejsce sprzedaży
  • warto zapisać również przebieg pojazdu.

Oprócz wymienionych powyżej danych, na umowie opłaca się też dopisać godzinę sprzedaży samochodu. Niejednokrotnie zdarzało się tak, że w dniu zakupu pojazdu osoba, która go kupiła popełniła wykroczenie drogowe, które zostało uchwycone na przykład przez fotoradar. Mandat oczywiście dotarł do sprzedającego, nie do kupującego.

Odpowiedzialność za wady

Na umowie kupna sprzedaży często zamieszczona jest informacja o tym, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu i jest świadomy jego wad. Nie gwarantuje to jednak zupełnego braku odpowiedzialności sprzedającego za tak zwane wady ukryte, o których sprzedający po prostu nie poinformował nabywcy. Jeśli nie będzie w umowie zawartej klauzuli o wykluczeniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi, nabywca może na jej podstawie domagać się zwrotu całości lub części zapłaconej kwoty.

Umowa kupna sprzedaży musi zawierać podpisy

Umowa kupna sprzedaży samochodu musi zawierać również podpisy kupującego i sprzedającego. Jeśli w sprzedaży lub zakupie bierze udział kilka osób, warto, by każda z nich była na umowie podpisana.

Umowę należy sporządzić w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Nie jest tu ważny wygląd umowy ani to, czy została wydrukowana, czy spisana odręcznie. Liczy się treść i zamieszczone w niej dane.

Zobacz też:


Łukasz Luboński

Zarabianiem w internecie zainteresowałem się wiele lat temu, sprawdzając różne możliwości. W 2015 roku zdecydowałem się na założenie tego bloga, aby opisywać różnorodne metody generowania dochodu online. Jeśli nie ma we wpisie informacji, których szukasz, masz pomysł na nowy temat lub potrzebujesz pomocy - daj mi znać!

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x