Bywa jedyną deską ratunku w sytuacji, kiedy los niespodziewanie pokrzyżuje nam plany, a możliwość wyjścia z kłopotów determinuje konieczność dysponowania środkami pieniężnymi. Kredyt gotówkowy, bo o nim mowa nierzadko stanowi pomocną dłoń w trudnych sytuacjach. Kto może się o nie ubiegać? Na co zwracać uwagę przy wyborze banku?
Spis treści
Ranking kredytów gotówkowych
Czym jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to forma udzielenia przez bank środków pieniężnych dla osób, które znalazły się w potrzebie, a przeznaczenie gotówki nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To, co wyróżnia kredyt gotówkowy np. od mieszkaniowego, to znacznie mniejsza kwota, o jaką petent może się ubiegać, a także możliwość dowolnego wykorzystania uzyskanych pieniędzy. Może to być leczenie, wyjazd na wakacje, zakup samochodu czy roweru lub dowolne inne przeznaczenie. Bank nie kontroluje sposobu wydatkowania uzyskanych środków.
Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?
W przypadku starania się o uzyskanie kredytu gotówkowego, bank będzie wymagał minimalnego zabezpieczenia pożyczki. W zdecydowanie największej ilości przypadków jest to oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Niektóre placówki bankowe mogą uzależnić uzyskanie kredytu od konieczności wykupienia jego ubezpieczenia. Niekiedy jednak, kredytobiorca musi liczyć się z koniecznością przedstawienia osoby, która poręczy kredyt, tzw. żyranta lub zabezpieczenia w postaci np. zastawu samochodu. Potrzebny będzie także dokument zaświadczający o wysokości dochodów. Starać się o kredyt mogą osoby, które wykazują regularne wpływy. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę bank zażąda zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, w przypadku emerytów i rencistów będzie to kopia dokumentu, w którym orzeczono świadczenie i wycinek z ostatniego przelewu.
Na co zwrócić uwagę?
Najważniejszy aspekt w przypadku kredytu gotówkowego to koszty związane z odsetkami. Oczywiście, są one zależne od stopy oprocentowania kredytu. To największa różnica między ofertami poszczególnych banków. Warto odwiedzić internetowy kalkulator, który wyliczy realne koszty, jakie poniesiemy w przypadku zaciągniętego kredytu. Pamiętajmy, że oprocentowanie podane przez bank w swojej ofercie ma wartość roczną. Drugi aspekt, który różnicuje oferty bankowe to koszty dodatkowe. Niektóre placówki mogą np. naliczać prowizję za wypłatę środków przyznanych w ramach kredytu. Duże rozbieżności widoczne są także w kwestii ubezpieczenia. W zależności od placówki może się ono różnić zarówno wysokością kosztów, jak i zasięgiem ochrony. Czasami wykupienie ubezpieczenia obniża oprocentowanie kredytu, nie zawsze jednak jest to bardziej opłacalne dla klienta, dlatego warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje kalkulator kredytowy.