Integracja danych w firmach produkcyjnych dzięki ERP

Możliwości, które daje efektywne zbieranie i analiza informacji, są nie do przecenienia we współczesnym biznesie. Niestety często ta kwestia jest pomijana w firmach produkcyjnych. Tymczasem odpowiednia interpretacja danych generowanych przez niemal każdy system i urządzenie jest podstawowym czynnikiem, umożliwiającym podniesienie wydajności i maksymalizację zysków. Jednym z kluczowych ogniw cyfrowej transformacji są systemy ERP, pozwalające na zintegrowane zarządzanie przedsiębiorstwem.

System ERP – co to jest?

ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to nowoczesne oprogramowanie stworzone po to, by – zgodnie z jego nazwą – w sposób scentralizowany i spójny zarządzać wszystkimi aspektami funkcjonowania przedsiębiorstwa i posiadanymi przez nie zasobami. Do tych należą, oprócz majątku materialnego, również informacje, a te w dobie najnowszych technologii są szczególnie cenne. Pełnię potencjału systemów ERP pozwoli odkryć sprawdzony dostawca, taki jak firma Kotrak, zajmująca się, poza wdrożeniami ERP, również innymi technologiami wykorzystywanymi w informatycznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Więcej o rozwiązaniach z zakresu ERP przeczytasz na blogu firmy: https://kotrak.pl/blog/przewodnik-erp-co-to-znaczy/.

Schemat działania ERP

Podstawową korzyścią, którą daje zastosowanie systemu ERP, jest możliwość zintegrowania ze sobą poszczególnych segmentów działania przedsiębiorstwa. Oznacza to, że odpowiednio skonfigurowane narzędzia pozwolą wszystkim uprawnionym użytkownikom na dostęp do aktualnych danych, dzięki czemu np. dział handlowy będzie mógł na bieżąco koordynować stany magazynowe, dział finansowy rozliczać zlecenia w czasie rzeczywistym, a kontrolerzy jakości mieć aktualne informacje na temat produkcji. Systemy ERP wyróżniają się modułową budową, co umożliwia wykorzystanie skutecznych narzędzi dokładnie tam, gdzie są potrzebne. W tym przypadku również kluczowa okaże się właściwa współpraca z firmą zajmującą się wdrożeniem ERP.

ERP w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Kwestia zbierania i przetwarzania danych jest często niedoceniana w polskich firmach produkcyjnych. To duży błąd, który przekłada się na obniżenie szans na skuteczną rywalizację z konkurentami. Ręczne przygotowywanie zestawień i raportów jest pracochłonne oraz wiąże się z dużym ryzykiem pomyłki. Wdrożenie ERP może je skutecznie wyeliminować. Powiązanie działu produkcji z resztą przedsiębiorstwa usprawni kontrole i pozwoli zoptymalizować wszystkie procesy. Zastosowanie systemu ERP przełoży się na komfort pracy na każdym szczeblu – docenią go zarówno pracownicy produkcyjni, jak i inżynierowie oraz kadry zarządzające.

Nie tylko dla największych

Według mylnego przekonania ciągle panującego wśród wielu właścicieli polskich przedsiębiorstw produkcyjnych ERP to rozwiązania zaadresowane wyłącznie do największych firm. Nie jest to jednak prawda. W rzeczywistości właśnie nowoczesne rozwiązania informatyczne wspomagające proces zarządzania stają się często fundamentem umożliwiającym rozrost biznesu. Inwestycja we wdrożenie ERP w krótkim czasie pozwala rywalizować z rynkowymi konkurentami i ciągle zwiększać rentowność przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie dostosowane do potrzeb

Na rynku obecnych jest wiele różnych produktów, dlatego też dobór odpowiedniego narzędzia nie należy do łatwych. Wielka odpowiedzialność spoczywa na firmie odpowiedzialnej za wdrożenie ERP. To, jaki system należy zastosować, zależy od wielu czynników, dlatego też każdy projekt należy rozpocząć od dokładnego określenia potrzeb i problemów. Na tej podstawie możliwe stanie się dobranie odpowiednich narzędzi, które zagwarantują sprawne zarządzanie zasobami nie tylko w chwili obecnej, ale również w przyszłości.

Zobacz też:

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Opinie w tekście
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Zostaw komentarz!x